Atuty Islandii – zorze polarne, gejzery

Islandia to najlepsze miejsce na świecie by zobaczyć przepiękne zorze polarne. Zorza to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym. Oficjalny sezon na zorzę polarną na Islandii trwa od października do marca. Istnieją różne rodzaje, kształty zórz np. pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w odcieniach intensywniejszej czerwieni. Wodór świeci na niebiesko  a hel na fioletowo. A bardziej po polsku: Wiatr zderza się z cząsteczkami za sprawą działania biegunów magnetycznych Ziemi. Dzięki temu powstają przepiękne mazie na niebie o różnych barwach, które czasem są statyczne a niekiedy falują. Raz trwają kilka minut a raz kilka godzin.

Co należy zrobić aby zobaczyć zorzę?

Przylecieć na Islandię a następnie udać się poza miasto, tak by nie docierały tam sztuczne miejskie światła. Najlepiej wykupić sobie nocleg na wsi i wypatrywać je całą noc. Najczęściej pojawiają się w godzinach 22:00 do 2:00, ale na to nie ma reguły gdyż, to wszystko się dzieje za sprawą praw fizyki, a tych nikt nie przewidzi.  Noc musi być ciemna, niebo czyste. Należy mieć niesamowitą cierpliwość, gdyż nie każdej nocy będziemy mieć możliwość zobaczenia czegokolwiek. Zorze polarne to niesamowity widok.

Polecane miejsca

Najbardziej polecanymi miejscami na zobaczenie tego przepięknego zjawiska są okolice lodowca Jokulsarlon. Dobrym kierunkiem jest również Park Narodowy Þingvellir – znajdujący się na liście UNESCO. Zaleca się raczej północ Islandii. Pojawienie się zorzy polarnej nigdy nie jest gwarantowane i być może w tym tkwi jej czar. Ale jest to jednak najważniejszy aspekt dla odwiedzających Wyspę.

geyser-921782_960_720

Godne polecanie są też inne atrakcje Islandii

Przykładem może być Błękitna Laguna. W skałach wulkanicznych znajdują się baseny z gorącymi wodami, które dzięki składnikom mineralnym przybierają jasnobłękitną barwę.  Nad ziemią w tamtym miejscu zawsze unoszą się kłęby pary. Na Islandii znajduję się jeden z najbardziej znanych na świecie gejzerów – Geysir. Turyści mogą napawać się widokiem jego częstych wybuchów gorącej wody. Polecamy też udać się zobaczyć podwójny wodospad o wysokości 32 metrów – Gullfoss, który widok na pewno zrobi na Państwu wrażenie.

Gulfoss

To co, bookujecie lot na Islandię? Polecamy!