Most nad Sundem

duń. Øresundsbroen
szw. Öresundsbron

Most nad cieśniną Öresund  to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa – stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim miastem Malmö.  Niesamowity dorobek nowoczesnej architektury. Cała jego długość to 14 kilometrów.

Oresund

Składa się z mostu który ma  7845 m, który przebiega na terenia Szwecji i Danii, sztucznej wyspy nazwanej Peberholm o długości  4050 m znajdującej się na terenie Danii oraz z tunelu o długości 3510 m zlokalizowanego tylko na terenie Danii. Inwestycja ta była współfinansowana przez rząd Danii i Szwecji. Jest ona zaliczana do największych projektów w Europie  XXgo wieku. Usprawnił on gospodarkę tego regionu. Droga ta jest dwupoziomowa na dole znajdują się dwa tory kolejowe i na górze dwie dwupasmowe jezdnie.  Czas przejazdu przez most zajmuje do 20 minut. Cena wjazdu na tę trasę dla samochodu osobowego to 33 Euro. Budowa trwała od 1993 do 2000 r. Natomiast pociągiem to jedynie 48 złoty. Pierwsze koncepcje budowy przeprawy przez cieśninę Sund pojawiły się już w połowie lat 30. XX wieku.  Koszt takiej konstrukcji to 20 mld złotych.

Przejazd mostem Oresund jest niesamowity.

Widoki zapierają dech w piersiach, a samej przejażdżki nie zapomnisz do końca życia.

Jest to z pewnością jedna z atrakcji turystycznych, których nie można pominąć będąc w tych okolicach. Najpiękniejszy jest moment kiedy tory idą w dół – mamy wtedy wrażenia jakbyśmy zanurzali się pod wodę.