Szwecja jest niezwykle malowniczym państwem, który przyciąga każdego roku ogromną rzeszę turystów z całego świata. Królestwo to położone jest na Półwyspie Skandynawskim. Półwysep ten kojarzy się nam przede wszystkim z zimnym, nocami polarnymi i lodowcami. Jednak Szwecja nie ma tak mroźnego klimatu, na jaki wskazuje jej położenie. Państwo to leży w strefie klimatu umiarkowanego. Niezwykłą, jak na tę szerokość geograficzną, łagodność klimatu zawdzięcza wpływom Prądu Północnoatlantyckiego.
Jaki klimat panuje na północy Szwecji?
Klimat północnej części kraju ma charakter kontynentalny, który odznacza się surowymi, długimi zimami i krótkim, chłodnym latem. Natomiast w środkowej i południowej część Szwecji przeważają masy powietrza morskiego. Znaczna rozciągłość południkowa kraju sprawia, że występuje duży kontrast termiczny między północą a południem. Średnia temperatura stycznia w Szwecji wynosi + 1 stopień C na południu do – 14 stopni C na północy. Natomiast w lipcu średnia temperatura wynosi odpowiednio +15C – +17 C i +10 – 11C.
Ilość opadów na terenie Szwecji zmniejsza się z zachodu na wschód. Roczna suma opadów na południu wynosi od 1000 mm (na południowym-zachodzie) do 500 mm (na południowym wschodzie). Natomiast na północy, najmniej opadów występuje na Wyżynie Lapońskiej i wynosi ona 400 mm. Przeważająca część opadów występuje w Szwecji w postaci śniegu, którego pokrywa utrzymuje się od kilku dni na południu, aż do 7 miesięcy na północy kraju.
Woda w Szwecji
Zresztą Szwecja jest krajem niezwykle bogatym w zbiorniki wodne. Na jej terenie znajduje się ogromna liczba jezior, które sprawiają, że Szwecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Kraj ten zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem zasobności w wody lądowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
W Szwecji istnieje także niezwykle gęsta sieć rzeczna. Szwedzkie rzeki, choć krótkie, są niezwykle obfite w wodę, bystre, pełne progów, wodospadów i wirów. Wszystko to tworzy niezwykle malownicze zakątki, które przyciągają tysiące turystów.