A kose seg, czyli norweski sposób na przyjemność

a kose seg

O duńskim Hygge, czyli sztuce wypoczynku i relaksu słyszeliśmy w ostatnich latach mnóstwo dobrego. Świat designu i szeroko pojętego lifestyle’u został opanowany przez ideę tworzenia pięknych, minimalistycznych przestrzeni w których możemy poczuć się bezpiecznie i szczęśliwie.

Filozofia hygge nie jest obca mieszkańcom Skandynawii, ale każdy z krajów rozumie ją nieco inaczej i tak, obok duńskiego Hygge, warto pamiętać również o norweskim A kose seg.

Na czym to polega i jak odzwierciedla norweską kulturę i styl życia?

Å kose seg – na czym to polega? 

Jak wiele skandynawskich zwrotów i wyrażeń å kose seg trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski, a nawet na angielski. Sam czasownik zwrotny å kose seg oznacza „miło spędzać czas, robiąc to co lubimy”, a więc odpoczywać i delektować się na przykład dobrym jedzeniem, pogodą czy dobrym towarzystwem. Sama czynność „kose seg” nie precyzuje w jaki sposób spędzasz czas – przyjemność możesz czerpać z rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, ale też z czasu spędzonego samodzielnie, na działce, przed kominkiem, z dobrą książką czy nam morzem. Możliwości jest tu wiele, ale idea pozostaje ta sama – å kose seg to po prostu robienie tego, co lubimy w wolnym czasie i tylko po to, by czerpać z tego czystą przyjemność. 

A kose seg nie bez powodu nazywane jest norweską wersją hygge. Poza czerpaniem przyjemności z czynności, które lubimy robić, filozofia skupia się na przytulności i tworzeniu wnętrz, które sprzyjają relaksowi i dobremu samopoczuciu. Choć Norwegia słynie z surowego klimatu i mroźnych zim, wnętrza norweskich domów w niczym nie przypominają panującego na zewnątrz chłodu, pluchy i niemalże całkowitego braku lata.

Wdrażając filozofię å kose seg w życie codzienne, Norwegowie stawiają na wiecznie palący się kominek i świece, sterty poduszek i koców ułożonych na kanapie i fotelu, jasne i przytulne kolory oraz drewniane dodatki, dzięki którym nawet po powrocie do domu po całym dniu pracy poczujesz pełnię relaksu i pozwolisz, by dobre samopoczucie zupełnie odpędziło ciężar codziennych obowiązków. 

kominek

Å kose seg – norweska inspiracja w każdej dziedzinie życia

Pojęcie å kose seg rozpoznawane jest w Norwegii i poza nią jako filozofia życia w harmonii i zgodzie z tym, co kochamy robić. Jak jednak zaznaczyliśmy na początku, samo słowo jest czasownikiem istniejącym w języku norweskim od dawna i będącym podstawą wielu używanych na co dzień zwrotów i wyrażeń.

W powiązaniu z filozofią i kulturą å kose seg powstało między innymi określenie „Kosesokker” oznaczające wyjątkowo ciepłe, milutkie dla skóry skarpety przeznaczone do popołudniowego wypoczynku na kanapie i pod kocem. Jako że Norwegowie lubią spędzać czas na powolnym leniuchowaniu, robienie kosesokker na drutach to idealny przykład czerpania przyjemności w duchu a kose seg. 

Samo słowo kose często stanowi podstawę innych słów związanych z czymś miłym i przyjemnym. W Norwegii każdy rozpozna:

kosedyr            – jako przytulankę,
kosestund       –  jako przyjemną chwilę,
kosemusikk   –  jako muzykę, przy której można odpocząć,
kosemat           – jako ulubione jedzenie, czy
koseunge         – jako dziecko, które lubi się przytulać.

Od å kose seg pochodzi również rzeczownik „en kos” oznaczający przyjemność.  

Norwedzy biorą sobie filozofię a kose seg głęboko do serca i żyją w oparciu o nią każdego dnia, podczas gdy w innych częściach świata pojęcia takie są traktowane raczej jako modny trend, którym można się inspirować. Norwegowie lubią wypoczywać, choć nie tylko we własnym domu i filozofię a kose seg zabierają ze sobą wszędzie tam, gdzie się pojawią.

Jako ciekawostkę warto dodać tu, że grecka wyspa Kos jest ulubioną wyspą wakacyjną mieszkańców Norwegii. Biorąc pod uwagę jej nazwę, kierunek wakacyjny wielu Norwegów nie wydaje się już tak wielkim zaskoczeniem. 

wyspa kos