Zwiedzanie po duńsku, czyli co warto wiedzieć na temat Danii

kopenhaga

Dania jest jednym z tych krajów europejskich, który dość często pada celem turystów. Urokliwa Kopenhaga, zabytkowy Aarhus, Odense zwane miastem Hansa Christiana Andersena oraz bliskość morza przyciągają ludzi z całego świata, którzy na własnej skórze chcą przekonać się czym jest to całe Hygge oraz spróbować najlepszego śledzia w śmietanie. Zanim jednak zdecydujemy się spędzić nasz urlop w Danii, to powinniśmy zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami.  Jakimi? Zapraszamy do naszego przewodnika!

 

Dania dla turystów

Dania to kraj przyjazny turystom. Sieć połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i promowych działa tu bardzo sprawnie, co ułatwia poruszanie się między różnymi częściami tego kraju. Ponadto Dania jest krajem bezpiecznym. Dużą wagę przywiązuje się tutaj do ochrony środowiska naturalnego.

 

Dania – kraj świeczek i rowerów

Duńczycy cenią sobie spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Aby nadać tym spotkaniom klimatu często podczas posiłków palą świeczki. Mają być one symbolem ogniska domowego oraz stwarzać przytulną, ciepłą atmosferę, idealną do błogiego relaksu. Świece są także dla Duńczyków sposobem na wyrażenie pozytywnych emocji – radości, spokoju, szczęścia. Dlatego pali się je nie tylko w domach, ale także w szkołach, biurach, salach konferencyjnych. Błędem jest jednak myślenie, że Duńczycy lubują się w świecach ze względu na ich aromat. Te zapachowe są bowiem uważane za sztuczne, dlatego znacznie większą aprobatą cieszą się produkty naturalne i organiczne.

Dania to także idealny kraj dla rowerzystów. Znajduje się tutaj 11 szlaków rowerowych, które ciągną się przez cały kraj. W każdym miejscu znajdują się ścieżki, a w większych miastach rowerzystom przysługuje bezwarunkowe pierwszeństwo na drodze. Nic więc dziwnego, że z tego środka transportu korzystają wszyscy, bez względu na swój wiek oraz grubość portfela.

hygge

Zabytki

Będąc w Danii z pewnością warto odwiedzić Kopenhagę, Aarhus czy Billund, gdzie znajduje się słynny Legoland, czyli miejsce rozrywki dla dzieci i dorosłych. Na naszej liście na pewno znaleźć powinny się też zabytki ze światowej listy UNESCO – kamienie runiczne w Jelling, katedra Roskilde oraz zamek Kronborg. Na pewno spodobają nam się także Ogród Tivoli, czyli najstarszy park w Europie, archetyp wszystkich Disneylandów oraz Muzeum Wikingów w Ribe.

Kuchnia

Będąc w Danii oprócz wspomnianego wcześniej śledzia w śmietanie warto spróbować także takich dań jak Frikadelle, czyli wieprzowych pulpetów z ziemniakami oraz Smorrebrød, uchodzącego za narodową potrawę. Jest to sporej wielkości kanapka z ciemnego, razowego chleba, wypełniona smażoną rybą lub mięsem lub owocami morza. Do tego dodaje się sporą ilość warzyw i sosów.