Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Zamierzasz spędzić tam co najmniej kilka lat? Zamiast sprzedawać mieszkanie – wynajmij! Jakie zalety niesie za sobą wynajmowanie mieszkania? Przede wszystkim zapewnia stały, niemały dochód. W przyszłości może stać się pierwszym, mieszkaniem dorastającego, studiującego dziecka. Takie mieszkanie stanowi też zabezpieczenie finansowe, ponieważ w każdej chwili i w momencie, w którym potrzeba większej gotówki, lokal można po prostu sprzedać. Wynajmowane mieszkanie należy przystosować do przyszłych lokatorów. Jak zatem je urządzić? Przekonajcie się sami.
Urządzone czy puste? Jakie mieszkanie wynajmie się szybciej?
Każdemu właścicielowi mieszkania na wynajem zależy na szybkim oraz długim wynajmie. Częsta zmiana lokatorów bywa frustrująca, a konieczność ponownego szukania osób zaufanych i takich, którym własne mieszkanie chce się oddać – czasochłonna. Zdecydowanie łatwiej wynająć mieszkanie już urządzone, choć są i tacy, którzy szukają lokum bez mebli. Tych drugich jest zdecydowanie mniej. Większość z osób, które szukają mieszkania, nie posiada własnych mebli, a oszczędność oscylująca w granicach 200 złotych miesięcznie nie przekonuje osób szukających mieszkania, by meble zakupić. Zatem jako przyszli właściciele musimy przemyśleć kwestię urządzenia mieszkania. Warto je zaaranżować w sposób uniwersalny.
Jeśli wynajmujemy kawalerkę, zdecydowanie lepiej niż łóżko, sprawdzi się w niej sofa z funkcją spania. Jeśli mieszkanie jest dwu- czy trzypokojowe, a w którymś z nich był pokój dziecka, warto wymienić meble na uniwersalne. Wówczas łatwiej wynajmiemy mieszkanie grupie pracujących przyjaciół czy studiującym osobom. Jednak nie tylko to, czy mieszkanie jest urządzone ma znaczenie. Ważne jest także to, jak jest urządzone.
Standard PRL? Nie, dziękuję!
Jeśli w mieszkaniu znajduje się stara wersalka, meblościanka na wysoki połysk, a w przedpokoju boazeria – możemy mieć pewność, że mieszkania szybko nie wynajmiemy i nie dostaniemy za wynajem takich pieniędzy, na jakie liczyliśmy. Średni i wysoki standard mieszkania podnosi cenę i sprawia, że oferta szybko przestaje być aktualna. Jak zatem urządzić takie mieszkanie?
Najlepiej, gdy mieszkanie urządzone zostało w minimalistyczny, ale schludny i stylowy sposób. Taki klimat podoba się wszystkim, więc właściciele szybko znajdą lokatorów na długoterminowy najem. Oczywiście standard mieszkania znacznie podnoszą meble wysokiej jakości – najlepiej drewniane, które przetrwają wiele lat użytkowania. Zakup takich mebli do mieszkania, które zamierzamy komuś wynająć, wiąże się z jeszcze jedną zaletą – drewno można w prosty sposób odnawiać i zmieniać jego wygląd.
Jak podwyższyć wartość mieszkania na wynajem?
Zanim zdecydujemy się na wynajem mieszkania, warto przemalować ściany, aby wnętrze wyglądało na czyste. Pachnące świeżością mieszkanie zdecydowanie łatwiej wynająć, a przyszli lokatorzy chętniej zapłacą za nie więcej, niż zakładali. Wartość mieszkania podnoszą także dostępne sprzęty. Deska do prasowania, żelazko, mikser, blender czy telewizor to przedmioty, które warto zaoferować jako dodatkowe. Brak konieczności kupowania ich przez wynajmujących sprawi, że z chęcią przyjrzą się ofercie z bliska. To samo dotyczy dostępu do Internetu oraz telewizji kablowej. Jeśli zaoferujemy je w pakiecie, zainteresowani najmem nie będą musieli podpisywać umów i wiązać się z dostawcą usług. W mieszkaniach na wynajem często nie ma piekarników oraz pralek. O ile zmywarka nie jest sprzętem pierwszej potrzeby, o tyle pralkę i piekarnik warto zaoferować. Często to właśnie niuanse decydują o tym, czy zainteresowany podejmie decyzję o wynajmie i podpisze z nami umowę, czy skorzysta z innej, konkurencyjnej oferty.
Mieszkanie na wynajem warto urządzić tak, aby przyszłych lokatorów nie tylko szybko znaleźć, ale także w taki sposób, aby czuli się w nim dobrze i nie myśleli o zamianie na inne. Nowoczesne meble, jasne kolory, czyste ściany i najpotrzebniejsze sprzęty sprawią, że szybko znajdziemy lokatorów i nie będzie nam potrzebna pomoc biura nieruchomości.