Wieloryby w Vesterålen

Vesteralen wieloryby

Fontanna wody tryska w odległości zaledwie 30 metrów od statku i przez chwilę można dojrzeć w wodzie piętnasto-szesnastometrowe zwierzę, gdy powoli sunie do przodu. Potem kapitan krzyczy „zanurzenie!” i wieloryb wygina grzbiet, podnosi wielką płetwę (ogonową) i znowu znika w głębokiej wodzie przy wrzawie zachwyconych dzieci, trzasku fleszy i oklaskach widzów z całego świata.

Reakcje pełne emocji

Wieloryby wywołują u każdego ogromne emocje. O wiele częściej niż inne żyjące zwierzęta, wykorzystywane są jako metafora do drażliwego tematu równowagi ekologicznej na Ziemi.

Louise Thompson z Anglii jest zakochana w tych olbrzymich stworzeniach. I dla niej one są głównym powodem spędzania wakacji w Norwegii.

– Nie potrafię tego wyjaśnić, ale w wielorybach jest coś magicznego. Zawsze, kiedy jako dziecko oglądałam w telewizji film dokumentalny o wielorybach, marzyłam o tym, aby zobaczyć je w ich naturalnym środowisku. To safari było dla mnie fantastycznym przeżyciem – tak mówi o swojej przygodzie.

Rekord świata

Do kaszalotów należy światowy rekord w nurkowaniu ssaków. Mogą one zanurzać się na głębokość 3 000 metrów, a więc prawdopodobieństwo zobaczenia dwa razy tego samego zwierzęcia podczas jednej wyprawy jest niewielkie.

Pomimo to, szanse na zobaczenie co najmniej dwóch wielorybów są dość duże, ponieważ wyprawy safari są organizowane na obszarach znanych z bujnego pokarmu dla wielorybów. Przypływają tu tysiące waleni, aby pożywić się kałamarnicami i rybami.

Vesteralen

Najpopularniejszym wielorybem, którego można spotkać zimą, jest kaszalot, ale szczęśliwcy mogą zobaczyć również grindwale, płetwale karłowate, humbaki, delfiny i orki. Wspaniale jest rozkoszować się wspaniałą scenerią, czystym morzem, świeżym powietrzem i naturalnym otoczeniem, gwarantującym niezapomniane wrażenia.
Informacje podstawowe

Firmy oferujące safari w lecie:
Arctic Whale Tours
Whalesafari Ltd.

Gdzie
Sto i Andenes w Vesteralen (w okręgu Nordland)

Kiedy
Od połowy maja do połowy września

Cena
Od 870 norweskich koron dla dorosłych i 550 norweskich koron dla dzieci.

Większość firm udziela gwarancji – oznacza to, że jeśli uczestnicy nie zobaczą wielorybów podczas pierwszej wycieczki, mają prawo do bezpłatnego udziału w kolejnym safari lub mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Warto wiedzieć

Dobrze jest wcześniej zrobić rezerwację.
Wyprawa może być odwołana i dlatego nie należy wszystkiego planować na jeden dzień.
Morze może być trochę wzburzone, więc dobrze jest zażyć tabletkę przeciwko chorobie morskiej na godzinę przed wypłynięciem statku.

Co zabrać ze sobą
Ciepłą odzież i odpowiednie obuwie

Źródła fotografii:

https://www.flickr.com/photos/martindelusenet/20026888626

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/Stortinn_i_Vester%C3%A5len_august_2006_022.jpg