Pochodząca z Islandii Björk to inspirująca, ale i intrygująca artystka której muzykę trudno przyporządkować do jednej kategorii. Na skandynawskiej scenie muzycznej zaistniała już jako 11-letnia dziewczyna – jej wykonanie „I love to love” Tiny Charlesa trafiło do stacji Radio One i przyciągnęło uwagę wielu słuchaczy i wytwórni muzycznych. Od tamtego czasu Björk nie schodzi ze sceny, zaskakując coraz to nowszymi projektami. Co warto wiedzieć o tej niesamowitej Islandce?
Pierwszy album i wczesne początki kariery Björk
Björk to artystka, której zdecydowanie nie można odmówić dobrego wychowania muzycznego – już od narodzin jej dom wypełniała muzyka, która inspirowała młodą dziewczynę do tworzenia. Björk uczęszczała do szkoły muzycznej od 6 roku życia, a gdy w wieku 11 lat nagrała swoją wersję „I love to love” Tiny Charlesa, zainspirowała swoją nauczycielkę do wysłania nagrania do jednej z lokalnych stancji radiowych. Za sprawą nauczycielki, mamy, jej znajomych i oczywiście talentu samej Björk, młoda artystka wydała swoją pierwszą płytę w 1977 roku i choć Björk miała wówczas zaledwie 12 lat, nic nie powstrzymało jej przed osiągnięciem statusu platynowej płyty krążek nazwany jej imieniem.
Björk oczywiście nie pozwoliła, by sukces wymknął jej się z rąk i już jako młoda, 14-letnia dziewczynka zaczęła fascynować się znacznie bardziej kontrowersyjną muzyką i zespołami takimi jak Sex Pistols. Jej prawdziwy start kariery należy przypisać jednak dołączeniu do punk-rockowego zespołu K.U.K.L., z którym nagrała ostatecznie dwie płyty. Kariera w zespole przyniosła jej nie tylko sukces muzyczny – młoda artystka związała się z Ţór’em Eldonem, któremu w 1986 roku urodziła syna. Artystka zagrała też w tym okresie w swojej pierwszej filmowej roli – adaptacji baśni braci Grimm „The Juniper Tree”, a jednocześnie mocno koncertowała, stawiając na jak najmocniejszy rozwój swojej międzynarodowej kariery.
Międzynarodowa kariera Björk – The Sugarcubes i lata 90-te.
Międzynarodową rozpoznawalność artystka może zawdzięczać powstaniu zespołu The Sugarcubes, który zwrócił na siebie uwagę już debiutanckim singlem „Birthday”. Pierwsza płyta grupy ukazała się 2 lata później pod tytułem „Life’s Too Good”, z przebojami takimi jak „Mama” czy „Blue Eyed Pop”. Zespół nagrał ostatecznie 4 albumy, choć sama Björk nie ograniczała się do koncertowania wyłącznie z zespołem. W 1990r. artystka nagrała wraz z Tríó Gudmundur Ingólfssonar kolejny album, „Glin gló”, zawierający głownie islandzkie standardy jazzowe, pokazując tym samym, że muzyka elektroniczna nie jest jedynym gatunkiem, w którym się odnajduje.
Po rozpadzie The Sugarcubes w 1992 roku Björk przeprowadziła się do Londynu, gdzie otworzyły się przed nią drzwi do zupełnie nowych obszarów jej kariery. Jej pierwszy w pełni autorski album „Debut” okazał się sporym sukcesem, a promujące go single: „Human Behaviour”, „Venus As A Boy”, „Play Dead”, „Big Time Sensuality” czy “Violently Happy wzbudziły ogromne zainteresowanie zarówno muzyką Islandki, jak i jej ciekawym i kreatywnym podejściem do teledysków. Artystka wydała w Londynie jeszcze dwie płyty, jednak pewne trudne wydarzenia życiowe zmusiły ją do opuszczenia stolicy Anglii i wyjazd do Hiszpanii, gdzie jej twórczość przybrała znacznie mroczniejszy i niewygodny wydźwięk.
Elektroniczne brzmienia i kariera filmowa Björk
Hiszpania przyniosła artystce przede wszystkim album „Homogenic”. To właśnie stąd pochodzą jedne z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów nagranych przez artystkę, takie jak choćby „All Is Full Of Love”, „Jóga”, „Alarm Call”, „Hunter” czy „Bachelorette”. W roku wydania „Homogenic” (1997) Björk została uhonorowana nawet muzyczną nagrodą Rady Krajów Nordyckich.
Życie w Hiszpanii przyniosło jej też ciekawy rozwój kariery filmowej. Gdy Björk podjęła się stworzenia ścieżki dźwiękowej do jednego z filmów Larsa von Triera, ten zaproponował jej główną rolę w innym projekcie. Artystka dołączyła do obsady filmu „Tańcząc w ciemnościach”, który okazał się być hitem na festiwalu w Cannes w 2000r., zdobywając Złotą Palmę oraz nagrodę dla samej Björk. Artystka stworzyła też oczywiście ścieżkę dźwiękową do filmu zatytułowana, która zdobyła nominację do Oscara.
Björk stworzyła w swojej karierze wiele albumów, zawsze stawiając na zaskakujące i nieco kontrowersyjne brzmienia i tematy. Czy to inspirowana mrocznymi wydarzeniami z życia, czy otaczającym ją światem, Islandka nie przestaje zaskakiwać i trudno znaleźć dziś drugą taką artystkę na współczesnej scenie muzycznej. Björk to perełka Skandynawii, którą docenia się na całym świecie, bez względu na indywidualne gusta muzyczne słuchaczy.
Interesujesz się Islandią? Poczytaj inne artykuły na temat tego kraju!
zdjęcie: kobieta.wp.pl