Władza królewska w Norwegii liczy obecnie ponad 1000-letnią tradycję, jest to z pewnością duma tego kraju. Król Norwegii Haakon VII posiada szczególnie ciekawą historię, ponieważ nie był on właściwie Norwegiem, a jednak Norwegowie zapamiętali go jako człowieka wielkiego honoru i patriotyzmu. Był to syn króla Danii Fryderyka VIII i szwedzkiej księżniczki Luizy.
Całkowite oddanie i zaufanie narodu Haakon VII zyskał sobie swoją polityką podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. W przeciwieństwie do Danii, król norweski postanowił się bronić przed nazistami, a po klęsce przeniósł się wraz z armią na teren Wielkiej Brytanii, aby uniknąć losu zakładnika. Poprzez swoja postawę i decyzje, jakie wówczas podjął, stał się w Norwegii symbolem narodowej walki i oporu. Jako człowiek cechował się niezwykłą skromnością i życzliwym usposobieniem. Z tego powodu Norwegowie szybko mu wybaczyli jego duński akcent. Małżonka króla, Maud była księżniczką brytyjską i irlandzką. Dorobili się jednego potomka – Olafa.
Olaf V narodził się w Wielkiej Brytanii, a jego imię było symbolem hołdu dla dawnej dynastii kraju. Norwegowie bez zastanowienia pokochali małego księcia. Jedna z legend głosi, że „książę Olaf wysunął się w trakcie ceremonii powitalnej z objęć matki i skierował się ku grupce dzieci wymachującymi chorągiewkami w norweskich barwach narodowych. Jednemu z nich wyjął z rąk chorągiewkę i wrócił na oficjalną trybunę, trzymając w dłoni symbol niezależności i wolności, jaką niedawno odzyskał naród norweski”. Książę był absolwentem Akademi Wojskowej i natychmiast został oficerem norweskiej marynarki. Olaf był osobą bardzo utalentowaną, przez co był doceniany wśród rodaków. Książę był doskonałym sportowcem i nawet zdobył mistrzostwo podczas igrzysk olimpijskich jako sternik jachtu – 3 razy. Po wojnie, w czasie olimpiady w Londynie i Helsinkach zdobył 2 złote medale. Olaf V był nie tylko świetnym sportowcem, ale również doskonałym żołnierzem. W trakcie ataku Niemiec na Norwegię, również brał udział w obronie kraju. Następnie, już jako król, cechował się niezwykłą roztropnością. Jego żoną była szwedzka księżniczka Marta, z którą miał 3 dzieci.
W ty przypadku, to najmłodsze dziecko Olafa V odziedziczyło tron. Jest nim dzisiejszy król Norwegii Harald V, który uchodzi za pierwszego księcia urodzonego w Norwegii od ponad 500 lat! Posiadał on dwie starsze siostry, lecz w tych czasach tron dziedziczyli tylko mężczyźni. Harald, poszedł w ślady ojca i ukończył Akademię Wojskową. Następnie odbył służbę w armii i wyjechał na studia do Oxfordu. Studiował nauki społeczne, historię i ekonomię na tamtejszym wydziale. Odnośnie sportu wdał się w ojca i 3-krotnie brał udział w olimpiadzie. W 1968 roku król Harald V poślubił Sonję Haraldsen, a ich narzeczeństwo trwało aż 9 lat, ponieważ Sonja nie posiadała arystokratycznego pochodzenia. Po długich konsultacjach z Prezydium Stortingu, z parlamentem i rządem, król Olaf V zezwolił swojemu synowi na ślub z Sonją, która była krawcową. Harald i Sonja mają dwójkę dzieci – Martę Ludwikę i Haakona Magnusa.
Następcą tronu Haralda V został jego syn Haakon, który w 2001 roku poślubił Mette-Marit Tjessem. Małżeństwo księcia było bardzo kontrowersyjne ze względu na przeszłość żony – była samotną matką z nieślubnym dzieckiem, ojciec tego dziecka został oskarżony o posiadanie i handel narkotykami. Na dodatek, książę i Mette-Marit mieszkali ze sobą jeszcze przed zaręczynami, co jeszcze bardziej pogorszyło ich wizerunek. Na szczęście, po ślubie nastroje się uspokoiły i dzisiaj para królewska ma dwoje dzieci: Ingrid Aleksandrę oraz Sverre Magnusa.
W 1990 roku w Norwegii zmieniono konstytucję i od tego czasu także kobiety mogą dziedziczyć tron. To oznacza, że następczynią tronu najprawdopodobniej zostanie Ingrid, która będzie wtedy pierwszą królową Norwegii!