Poznaj z nami klimat Danii

Kontynuując naszą serię klimatycznych wpisów o Skandynawii, dziś sprawdzamy jak prezentuje się klimat Danii. Jak już zdążyliśmy zauważyć, stereotypowa wieczna zima, deszczowa aura i zdecydowanie zbyt krótkie lato nie są nawet w najmniejszym stopniu rzeczywistością całej Skandynawii, a w każdym z krajów można trafić na sezon sprzyjający podróżom, wypoczynkowi na łonie natury, a nawet pływaniu w oceanie. Jak kształtuje się pogoda w Danii na przestrzeni roku i kiedy naprawdę warto ją odwiedzić?

Klimat Danii – mroźne zimy, umiarkowane lato

Podobnie jak w wielu innych krajach skandynawskich, w Danii przeważa pogoda chłodna kształtowana przez masy powietrza znad Atlantyku. To one odpowiadają między innymi za łagodne lato, dużą wilgotność powietrza i często występujące mgły. W przekroju całego kraju, najbardziej wilgotnym i deszczowym obszarem jest Półwysep Jutlandii, gdzie średnio rocznie spada nawet 800 mm deszczu. Im dalej na wschód, tym mniej deszczu, choć oczywiście nie można powiedzieć, że nie ma go tu wcale – na obszarze wschodnich wysp opady roczne wynoszą około 600 mm.

Wspomniane obfite deszcze są jednym z najczęściej występujących zjawisk pogodowych w Danii, ku niezadowoleniu wielu turystów. Szczególnie mokro jest tu latem i jesienią, która dodatkowo jest dość wietrzna i mglista. Ciekawy może być jednak fakt, że zima jest tu także dość wilgotna i mglista, a śnieg pada niezwykle rzadko. Średnia temperatura w styczniu to 1 stopień Celsjusza, a w lipcu zaledwie 20 stopni. Zdarzają się oczywiście cieplejsze dni i regiony, w których temperatura przekracza szacowaną dla Kopenhagi średnią 21oC.

Łagodny klimat Danii, a zwiedzanie okolicy

Dania słynie w całej Europie ze swojej pięknej, niezaburzonej działaniami człowieka przyrody. To tu turyści pojawiają się by podziwiać dzikie wrzosowiska czy wzburzone morze otoczone wapiennymi klifami, pochłaniające i odsłaniające niezamieszkałe wyspy na horyzoncie. Łagodny klimat, z jakim można się tu spotkać jak najbardziej sprzyja tego rodzaju turystyce, pozwalając na swobodną jazdę rowerem, spacery wśród natury czy wypoczynek na piaszczystych plażach bez obaw o nieprzewidywalne upały czy niekorzystne ciśnienie atmosferyczne. Nie ma tu zwykle gwałtownych burz, huraganów czy zalewających brzegi sztormów i choć oczywiście zdarzają się zdecydowanie gorsze dni pogodowe, kiedy nawet lokalni mieszkańcy nie chcą opuszczać domów, Dania, podobnie jak jej mieszkańcy, jest naprawdę łagodna.

Kiedy warto odwiedzić Danię?

Jeśli jesteśmy fanami długich wieczorów spędzanych przy kominku i łagodnej zimy, wypad do Danii w listopadzie, grudniu czy styczniu będzie możliwy, choć przez wilgoć i częste opady może oznaczać konieczność spędzania większości czasu w pomieszczeniach. Znacznie lepszą okazją do odwiedzin Kopenhagi i duńskiej natury jest wiosna, która choć wciąż nie najcieplejsza, jest najmniej narażona na opady deszczu. Budząca się wówczas do życia natura sprawia, że spacery nawet przy 10 stopniach ciepła należą do przyjemnych, a pojawiające się coraz wyżej słońce sprzyja fotografii. Lato w Danii to z kolei dobra okazja do ucieczki od upalnych temperatur w Polsce, szczególnie w lipcu i sierpniu.

Klimat Danii nie jest mocno zróżnicowany i właściwie przez cały rok możemy spodziewać się tu podobnych warunków pogodowych. To zdecydowanie dobre miejsce na rozpoczęcie swojej przygody ze Skandynawią, szczególnie ze względów turystycznych. Jako stolica sztuki, kultury i designu, Kopenhaga ma wiele do zaoferowania niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.