NOKIA – duma Finlandii

nokia finlandia skandynawia

Historia tej firmy jest bardzo zaskakująca, ponieważ początkowa była ona… młynem. Następnie NOKIA zajęła się produkcją kaloszy, a nawet opon samochodowych. Ostatecznie stała się jedną z najpotężniejszych firm świata.

Młyn i kalosze

W 1865 roku, Frederik Indestam postanowił otworzyć swój pierwszy młyn na południu Finlandii. Po sześciu latach postanowił zbudować kolejny, tym razem umieszczając go przy rzece Nokianvirta – skąd pochodzi nazwa firmy. Za kolejny kamień milowy, należy uznać rok 1898, kiedy to firma rozpoczyna produkcję wyrobów z gumy, które co ciekawe są produkowane po dzień dzisiejszy, ale pod inna marką. Wiek XX to początek produkcji kabli przez Nokię oraz jej pierwsze kontakty z przemysłem elektronicznym.

nokia, finalndia, skandynawia

Nokia stawia na elektronikę

Wiek XX to okres wielkiej wojny, tak więc Nokia rozpoczęła produkcję elektroniki na rzecz wojska – mowa tu przede wszystkim o pierwszych komputerach i telewizorach. Za największą rewolucję, należy uznać rok 1979, kiedy to Nokia wchodzi w spółkę z fińskim producentem telewizorów Salora. Ta współpraca pozwoliła firmie dwa lata później uruchomić usługi pierwszego operatora sieci komórkowej na świecie – Nordic Mobile Telephone. W tym samym roku Nokia wyprodukowała pierwszy telefon, przeznaczony dla samochodu.  Dopiero w 1987 roku, Nokia przedstawia światu pierwszy, przenośny telefon komórkowy – Mobira Cityman. Ten telefon wyglądem przypominał cegłę, warzył około 800 gramów i kosztował około 25 tys. zł, a mimo to okazał się wielkim sukcesem.

nokia, finlandia, skandynawia

Początek GSM

W 1991 roku przeprowadzono pierwszą na świecie rozmowę GSM, a rok później pojawił się pierwszy telefon GSM – Nokia 1011. Wtedy to firma stała się powszechnie cenionym nowatorem świata, dlatego też postanowiła się skupić na produkcji elektroniki i zrezygnowała z młynów i wyrobów gumowych. Ciekawostką jest rok 1994, kiedy to powstała legendarna melodyjka Nokii, z klei w 1997 na Nokii 6110 pojawia się wszystkim znany „snake”. W 1998 roku Nokia staje się światowym liderem w produkcji telefonów komórkowych i do początku XXI wieku utrzymuje swoją pozycję. To Nokia wprowadziła pierwszy telefon z aparatem fotograficznym i możliwością nagrywania filmów, oraz pierwszy telefon obsługujący sieć 3G.

nokia, finlandia, skandynawia, microsoft

Rozwój konkurencji

Największym konkurentem, który już praktycznie wyparł Nokię na świecie jest Apple. W 2005 roku, Nokia znajduje się na 5 miejscu największych marek świata i posiada już wynik 2 mld sprzedanych telefonów. Jednak udziały Nokii systematycznie spadają, a nowe modele telefonów nie uchodzą za naprawdę dobre i warte zakupienia. Co gorsza, w 2007 roku Nokia przyznaje, że wypuściła na rynek około 46 mln wadliwych telefonów co całkowicie pogrążyło firmę. W 2011 roku, firma rozpoczyna współpracę z Microsoftem, a ten kupuje ostatecznie Nokię w 2013  roku za 5,5 mld euro.  Niestety wygląda na to, że na tym historia Nokii się kończy. Obecnie firma skupia się jedynie na dostarczaniu infrastruktury sieciowej.