Magiczna Islandia

Islandia lodowiec

Islandia na ogół kojarzy się nam z lodem i wulkanem. Większość z nas mało o niej wie, dlatego przedstawiamy 20 ciekawostek odnośnie tego tajemniczego kraju.

 1. Islandia, mimo iż jest w pełni niepodległym państwem, nie posiada swojej własnej armii
 2. W tym kraju nie ma kolei!
 3. Zaraz po Islandczykach, najliczniejszą narodowością są tam… Polacy.
 4. Nasze polskie Prince Polo jest tam najpopularniejszym batonem czekoladowym, a przez wiele lat był to jedyny zagraniczny produkt obok Coca Coli.
 5. Narodową potrawą Islandii jest zgniłe mięso rekina. Przygotowanie go proste, ale czasochłonne. Na długo przed datą planowanej kolacji zakupuje się takie mięso, a następnie zakopuje w ziemi aż całkowicie się zepsuje.
 6. Język islandzki jest jednym z najczystszych języków świata i nie posiada on praktycznie, żadnych zagranicznych naleciałości. Puryzm tego języka jest tak wysoki, że Islandczyk jest w stanie przeczytać ze zrozumieniem tekst z przed 1000 lat.Islandia skandynawia
 7. Na Islandii obowiązują nazwiska patronimiczne, czyli są one pochodną imienia ojca. Kiedyś używane były w całej Skandynawii, do dziś przetrwały jednak tylko tam.
 8. Islandia to najbardziej zamknięta grupa etniczna na świecie. Z tego powodu, można tam pobrać aplikację dzięki której dowiemy się, czy osoba z którą randkujemy nie jest naszym bliskim krewnym.
 9. Na 300 000 obywateli Islandii, 90 000 posiada broń. Ciekawym jest fakt, że wskaźnik zabójstw na wyspie jest jednym z najmniejszych na świecie i wynosi średnio 1,8 zabójstw na 100 000 osób rocznie.
 10. Reykjavik, stolica Islandii jest zamieszkała przez 60% całej populacji.
 11. Latem na Islandii jest jasno przez całą dobę.
 12. Islandczycy są jednymi z najdłużej żyjących ludzi na świecie.
 13. Na Islandii znajduje się aż 13 aktywnych wulkanów.
 14. Zimą są tam podgrzewane chodniki, tak aby nie zalegał na nich lód.
 15. Do 1989 roku obowiązywał tam całkowity zakaz picia alkoholu.
 16. Przed misją Apollo astronauci ćwiczyli lądowanie na islandzkich polach lawy, ponieważ ich krajobraz najbardziej przypomina powierzchnię księżyca.Islandia
 17. Panuje tam najniższy poziom analfabetyzmu na świecie.
 18. Statystycznie, każdy Islandczyk zjada 91 kilogramów ryby rocznie.
 19. Islandzki parlament uformował się w 930 roku i jest najstarszy na świecie.
 20. W XV wieku, walutą Islandii były suszone ryby.