Islandzkie ciekawostki

islandia

Zastanawiasz się nad wyjazdem na Islandię? A może jesteś wielkim fanem tego kraju? Zapraszamy do przeczytania ciekawostek na temat tego kraju.

Stolica

Reykjavik nie tylko jest największym miastem kraju, ale również najbardziej wysuniętą na północ stolicą europejską. Miasto zamieszkuje ponad 100 tys. osób, co stanowi prawie 1/3 mieszkańców kraju. Zaś region w pobliżu stolicy zamieszkuje już blisko 2/3 mieszkańców kraju. Taka dysproporcja sprawia, że większość kraju ma niczym nienaruszony krajobraz, który stał się powodem dużej popularności Islandii wśród turystów.

Język

islandia

Islandczycy posiadają własny język. Podobnie jak Polacy bardzo dbają o czystość swojego języka z tym, że u nich ta troska przerodziła się w puryzm językowy. Wszystkie obce pożyczki językowe zastępowane są przez neologizmy wymyślane przez specjalną komisję rządową. Komputer to po islandzku tölva zaś na telefon komórkowy mówią farsíma.

Kultura

Islandzka kultura i muzyka są coraz bardziej rozpoznawalne w Europie. Piosenkarka Björk, Emilíana Torrini, a także tacy twórcy i zespoły jak Of Monsters and Men, Ólafur Arnalds czy GusGus są powszechnie rozpoznawani na świecie.

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia islandzka może szokować. Zgniły rekin (Hákarl), barani łeb gotowany po usunięciu futra i mózgu (Svið ),  wędzone, baranie jądra (Sursadir hrutspungar ) czy też  mięso, tłuszcz i krew zaszyte w owczym żołądku (statur) to tylko niektóre z propozycji jakie znalazłyby się w menu tradycyjnego Islandczyka. Obecnie bardzo wciąż popularne są suszone ryby (Harðfiskur) czy kremowy twaróg (Skyr). Islandczycy, jak i turyści odwiedzający ten kraj chętnie sięgają po Rugbrauð czyli islandzki chleb wulkaniczny. To niezwykły wypiek, który „piecze się” zakopany pod ziemią pod wpływem gorącej wulkanicznej pary.