Informacje na temat pracy w Danii

Praca w Danii

Pozwolenie na pracę

Aby otrzymać pozwolenie na pracę w Danii, musisz otrzymać konkretna ofertę pracy na pełnym etacie. Dopiero po otrzymaniu oferty pracy od duńskiego pracodawcy możesz zgłosić się do Ambasady Królestwa Danii w Warszawie z kompletem dokumentów.

Potrzebne będą:

2 wnioski (dostępne w ambasadzie lub na stronie internetowej Duńskiego Urzędu Imigracyjnego),
kontrakt lub imienna oferta pracy od duńskiego pracodawcy – 2. egz.,
2 zdjęcia,
paszport do wglądu.

Kompletny wniosek zostanie przekazany do Urzędu ds. Obcokrajowców w Kopenhadze. Tam zostanie podjęta decyzja o przyznaniu ci pozwolenia na pracę. Poczekasz na nią od 1 do 3 miesięcy, a wydane zezwolenie ważne będzie przez rok. Pozwolenie będzie ważne przez rok – z możliwością przedłużenia do trzech lat. Pamiętaj, że jeśli poszukujesz zatrudnienia na niepełnym etacie procedura odbywa się na starych zasadach – będziesz musiał uzyskać zgodę lokalnej rady ds. rynku. Należy jednak pamiętać, ze zgoda wydawana jest jedynie wtedy, gdy na dane miejsce pracy nie znajdzie się żaden duński pracownik.

Wniosek musisz złożyć osobiście w Ambasadzie Królestwa Danii w Warszawie w godzinach od 9.00 do 12.00 (poniedziałek – czwartek) albo 10.00 do 12-00 (piątek) lub w Urzędzie Imigracyjnym w Kopenhadze.

Pozwolenie na pobyt

Na terytorium Danii możesz przebywać bez żadnych pozwoleń do 3 miesięcy. Na poszukiwanie pracy masz pół roku jednak najpierw musisz postarać się o kartę pobytu obywatela. .Jeśli więc planujesz wyjazd dłuższy niż na 3 miesiące musisz udać się do Ambasady Królestwa Dani z odpowiednim wnioskiem. Konieczne jest też posiadanie środków na utrzymanie na dany okres.

Dla kogo praca ?

Możliwości pracy zależą przede wszystkim od znajomości języka i kwalifikacji. Większość mieszkańców Danii swobodnie rozmawia po angielsku, więc nie jest wymagana znajomość języka duńskiego nawet do załatwiania codziennych spraw. W południowej części kraju jest natomiast popularny język niemiecki.Obecnie w Danii pracuje 17 tysięcy Polaków, co stanowi ok. 60 proc. wszystkich pracowników przybyłych z innych krajów UE.

Podczas Duńskich Targów Pracy duńscy pracodawcy przedstawili konkretne oferty stałej pracy skierowanej do inżynierów, specjalistów technicznych oraz wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników przemysłu mięsnego, sektora budowlanego, produkcji i innych.

Nyhavn

Dodatkowo przestawione zostały liczne oferty dotyczące pracy sezonowej w Danii. Duńscy pracodawcy potrzebują również m.in.: cieśli, murarzy, elektryków, ślusarzy, spawaczy, piekarzy, rzeźników, kucharzy i kelnerów, lekarzy i pielęgniarek, kierowców, adwokatów, informatyków, doradców bankowych. Jak wynika z raportu europejskiego urzędu statystycznego Eurostat na temat bezrobocia w okresie czerwiec 2014-2015 bezrobocie w Danii zmalało z do 4,2 proc.

Obecny na targach duński minister pracy Claus Hjort Frederiksen poinformował że obecnie w Danii jest 65-95 tys. wakujących miejsc pracy i dlatego jego kraj zdecydował się na poszukiwanie pracowników w Polsce, północnych Niemczech i południowej Szwecji.
Nauka języka duńskiego

W każdym większym mieście jest przynajmniej jedna szkoła, w której uczą obcokrajowców duńskiego. Jeżeli obcokrajowiec ma nr CPR (odpowiednik polskiego numeru PESEL), to za szkołę praktycznie się nie płaci (dokładna cena zależy od regionu zamieszkania). Jeżeli nie posiadasz CPR, to szkoła kosztuje około 2400 dkk miesięcznie -lub więcej – w zależności od ilości godzin. Zwykle – jeżeli ma się CPR – to kursy można załatwić w swojej gminie. Gmina za szkołę płaci przez 3 lata. Jeżeli w tym czasie nie zdasz wymaganych przepisami egzaminów, należy samemu opłacać kursy. Oczywiście można szkołę skończyć wcześniej, jeżeli ma się czas na naukę w domu.

W momencie otrzymania pozwolenia nawet na pobyt czasowy, należy wystąpić do gminy o nadanie numeru CPR. Po około tygodniu otrzymasz nr CPR oraz plastikową kartę (w żółtym kolorze, z paskiem magnetycznym), która jest dowodem tożsamości i potwierdza ubezpieczenie. Nigdzie się bez tej karty nie ruszaj.
Zarobki

Tydzień pracy w Danii trwa 37 godzin, płatny urlop wynosi 5 tygodni, czyli podobnie jak w Polsce (40 godzin pracy w tygodniu i 26 dni urlopu w roku – przyp.).

W Danii nie ma płacy minimalnej obowiązującej w całym kraju. Pensje minimalne są ustanawiane osobno dla różnych sektorów przez układy zbiorowe. Jak poinformował podczas Duńskich Targów Pracy minister osoby bez kwalifikacji mogą otrzymać wynagrodzenie od 15-17 euro za godzinę, specjaliści: 22-33 euro. Osoby ze stałym zameldowaniem w Polsce nie płacą w praktyce podatku na kontraktach do roku czasu – tylko 8 % na cele socjalne. Czyli: najlepsze rozwiązanie wyglądałoby tak: dostać kontrakt na rok ( ewentualnie przez jakąś firmę pośredniczącą ) , nauczyć się języka i szukać pracy na stale.

Koszty utrzymania

Ceny jedzenia są wyższe średnio o około 30-50% niż w Polsce. Wiele zależy od tego, w jakim sklepie się kupuje. Taniej jest w odpowiednikach sieci dyskontowych znanych z Polski. Mieszkania są dosyć drogie (około 3700 – 4200 dkk/m-c i więcej). Konieczne jest wpłacenie kaucji w wysokości 3-krotnego czynszu). W urzędzie gminy można starać się o dofinansowanie do mieszkania co najwyżej do 30% kwoty wynajmu. W urzędzie gminy można ubiegać się również o pożyczkę na zapłatę kaucji. Tańsze mieszkania można znaleźć za miastem, ale wtedy dobrze jest mieć auto – dojazdy do pracy komunikacją publiczną mogą być uciążliwe. Przy dojazdach powyżej 20 kilometrów przysługuje dieta na wyżywienie i zakwaterowanie.