Gotlandia – kompletny przewodnik

Domek w Gotlandii

Gotlandia jest największą szwedzką wyspą. Jej powierzchnia wynosi 3 149 km2, długość 170 km, a szerokość 50 km. Ta niezwykła wyspa położona jest na południe od Sztokholmu.

Jej największym miastem, a zarazem stolicą jest Visby. Gotlandia przyciąga turystów swoją przebogatą historią, tradycjami Wikingów, które są tutaj pieczołowicie pielęgnowane oraz baśniowymi miejscami. Piękne plaże, rezerwaty przyrody, w których żyją pingwiny (!), urwiste morskie brzegi, malutkie porty rybackie, średniowieczna, doskonale zachowana zabudowa Visby, to wszystko sprawia, że jest to miejsce, którym można się zachwycić.

Na Gotlandii wszystko jest możliwe i każde marzenie może się tu spełnić. Wyspa to raj nie tylko dla dzieci, ale także dla miłośników przyrody, dla tych, którzy interesują się historią lub aktywnym wypoczynkiem. Wielbiciele zwariowanej rudowłosej Pippi mogą odwiedzić jej domek i pogłaskać jej sympatycznego konia. Ci, którzy zawsze marzyli o poszukiwaniach zaginionych skarbów mogą spróbować szczęścia w poławianiu złotego kruszcu. Na wyspie znajduje się także zoo zamieszkane przez ponad 40 gatunków zwierząt z całego świata. Ci, których fascynują zamierzchłe czasy mogą w pierwszym tygodniu sierpnia przenieść się w czasy średniowieczne. Wtedy to w Visby organizowany jest Średniowieczny Tydzień, podczas którego mieszkańcy chodzą w średniowiecznych strojach a w okolicy odbywają się jarmarki i turnieje rycerskie.

Gotlandia młyn

Warto zwrócić uwagę na leżące wokół Gotlandii wysepki. Najpopularniejszą z nich jest Farö, która ze swoim fantastycznym krajobrazem i unikalnymi dziełami natury stanowi wyjątkowe miejsce do zwiedzania i odpoczynku. Można tu zobaczyć kamieniste i skalne brzegi morskie, piaszczyste wydmy oraz wapienne skały 'rauk’ – jedne z najsłynniejszych w okolicy charakterystycznych formacji skalnych. Na wyspę można się dostać promem samochodowym, poprzez cieśninę Farösund.

Podróż trwa 5 minut a przejazd jest bezpłatny.

Następnym miejscem godnym polecenia jest Lilla Karlsö stanowiąca rezerwat przyrody z wieloma typowymi dla wyspy roślinami. Wędrówka wokół wysepki, wśród średniowiecznych ruin i stad pasących się gotlandzkich owiec z charakterystycznymi rogami, jest doskonałym sposobem na jej poznanie. Latem na klifach można spotkać AUKS.

Gotlandia

Na wysepkę kursuje łódź z miejscowości Djupvik, położonej 45 km od Visby.

Na południe od Lilla Karlsö leży Stora Karlsö – jeden z najstarszych ustanowionych rezerwatów przyrody na świecie, drugi po Yellowstone. Piękne klify, którymi szczyci się wyspa zamieszkują tysiące ptaków. Ponad stuletnia latarnia morska należy do czołówki najciekawszych w Szwecji. O wyjątkowości wyspy stanowią też rozległe wrzosowiska, archeologiczne pozostałości sięgające Ery Kamienia Łupanego oraz łąki z dzikimi storczykami. Na wyspę można dostać się promem wypływającym z Klintehamn.

Gotlandia latarnia morska

Wysepka Gotska Sandön jest parkiem narodowym i najbardziej odizolowaną wyspą morza Bałtyckiego. Spacer wśród bezkresnych, białych, piaszczystych plaż i wśród nietkniętych sosnowych lasów jest przeżyciem, które na długo zapada w pamięci. Na wysepkę kursują promy z Farösund.

Na Gotlandię można dostać się codziennie z miejscowości Oskarshamn lub Nynäshamn w Szwecji.

Nowością (dopiero od 11 lat) jest połączenie z Gdańska bezpośrednio na Gotlandię, do Visby. Turyści, którzy zdecydują się na to połączenie, czeka tygodniowy pobyt na wyspie. Właśnie w tym czasie odbywać się tam będzie Średniowieczny Tydzień, podczas którego Visby i jego mieszkańcy przenoszą się w średniowieczne czasy. Miasto tętni wtedy życiem i przyciąga turystów licznymi atrakcjami, jak np. jarmarki i turnieje rycerskie.