Gorące źródła na Islandii, basen Seljavallalaug i atrakcje

Islandia to prawdziwa kraina lodu i ognia, w której obok lodowców i niskich temperatur pojawia się mnóstwo basenów geotermalnych i gorących źródeł przypominających naturalne jacuzzi. Wszystko to za sprawą położenia wyspy w tzw. „gorącym punkcie”, gdzie duża aktywność magmy pod powierzchnią ziemi przyczyniła się do stworzenia licznych wodospadów, jezior i zapierających dech w piersiach widoków. Wodą geotermalną ogrzewa się tu nawet domy, a w wielu przypadkach, aby woda z kranu miała optymalną temperaturę, trzeba ją wręcz ochłodzić. Gorące źródła na Islandii to zdecydowanie jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy. Które z nich warto odwiedzić?

Seljavallalaug – najstarszy basen na Islandii

seljavallalaug – adventures.is

Seljavallalaug został wybudowany prawie sto lat temu, w 1923 roku i jest jednym z niewielu tak starych basenów, które przetrwały i są czynne po dziś dzień. Początkowo baseny na Islandii były pomysłem na naukę pływania wśród Islandczyków, jednak szybko przerodziły się w lokalną atrakcję turystyczną za sprawą swojej niezwykle ciepłej wody i cudownych widoków w okolicy. Dostęp do Seljavallalaug nie należy do najłatwiejszych – nie dojdziemy do niego autem, bo lokalna droga numer 242 prowadzi jedynie w okolice wulkanu Eyjafjallajökull, z którego trzeba pokonać jeszcze około 15-20 minut trasy na pieszo, by dotrzeć do basenu. Wyprawa taka jest jednak warta próby, i to zarówno zimą, jak i latem.

Basen Seljavallalaug może pochwalić się przede wszystkim doskonale znaną w całej Islandii ciepłą wodą. Latem temperatura sięga tu do 35 stopni, natomiast zimą spada do ponad 20, co i tak gwarantuje kąpiel znacznie cieplejszą niż w wielu jeziorach w Polsce i to latem. Choć sam zbiornik nazywany jest basenem, woda nie jest tu stojąca – nieustannie filtruje ją przepływający przez nią strumień, dlatego też woda zawsze pozostaje czysta i higieniczna. Największy plus to chyba jednak cena – wejście na basen jest zupełnie darmowe, a właściciel terenu w żaden sposób nie ogranicza do niego dojścia!

Przebywając w okolicach Seljavallalaug warto wybrać się też w górę strumienia, gdzie po kilku minutach spaceru można napotkać zbudowane z kamieni miniaturowe wanny – jacuzzi z naturalnie gorącą, czystą wodą. Niewiele osób o nich wie, więc jeśli liczysz na spokojną kąpiel w samotności, zdecydowanie warto się do nich wybrać.

Błękitna Laguna

Bule Lagoon (Błękitna Laguna), Islandia
Błękitna Laguna – przegladislandzki.pl

Zdecydowanie najbardziej popularnym gorącym źródłem na Islandii jest Błękitna Laguna, której jasnoniebieskie wody osiągają temperaturę do 39 stopni Celsjusza. Woda jest tu pełna minerałów i doskonałych dla skóry alg i choć cały kompleks wokół lokalnego źródła został zbudowany przez człowieka, a nie samą naturę, pobyt tutaj z pewnością należy do tych z gatunku niezapomnianych. Błękitna Laguna jest znana jako najbardziej imponujące pod względem wielkości, widoków i czystości wody uzdrowisko na Islandii – nic dziwnego, że to właśnie dla niej wielu turystów rozważa w ogóle przyjazd na wyspę.

Myvatn Nature Baths

Podobnie jak Błękitna Laguna, Mývatn Nature Baths to równie atrakcyjne uzdrowisko zlokalizowane tym razem w północnej części Islandii i będące nieco tańszą i mniej zatłoczoną alternatywą wspomnianej wcześniej Blue Lagoon. Choć północne uzdrowisko jest oddalone od Reykjaviku o około 6 godzin jazdy samochodem w jedną stronę, ci którzy zamierzają i tak zwiedzać całą Islandię a nie trzymać się wyłącznie w okolicy stolicy powinni zdecydowanie rozważyć przyjazd tutaj. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie na północy można spodziewać się najbardziej malowniczych widoków na całej wyspie!

Grettislaug

W północnej Islandii, po zachodniej stronie fiordu Skagafjörður można natrafić na dwa piękne, naturalne baseny położone obok siebie – Grettislaug i Jarlslaug. Okrągłe, otoczone kamieniami wanny gwarantują niezwykle relaksującą kąpiel w ciepłej wodzie i dają szansę podziwiania zarówno gór, jak i morza, na którym w oddali majaczy wyspa Drangey. Podobnie jak basen Seljavallalaug, Grettislaug leży na terenie prywatnym, jednak tu przyjdzie nam zapłacić małą opłatę za wstęp do basenu.

Krossneslaug

Ostatnim na naszej liście, choć zdecydowanie nie ostatnim na Islandii basenem naturalnym, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas wyprawy na wyspę jest zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu Fiordów Zachodnich basen Krossneslaug. Zasilany ciepłą wodą z gorących źródeł basen sąsiaduje z wybudowaną jakiś czas temu termalną wanną z hydromasażem, prostymi przebieralniami i prysznicami, a także specjalną skrzynką na opłatę za wstęp, dzięki której miejsce może być utrzymane w czystości. Basen leży w jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju i często odwiedzany jest głównie ze względu na fantastyczne widoki i poczucie bycia na krawędzi świata.

Zliczenie wszystkich gorących źródeł, naturalnych basenów i zasilanych wodą ze strumieni kąpielisk na Islandii jest niemalże niemożliwe, dlatego też nie trudno znaleźć tu miejsca, o których nie mówi się w przewodnikach turystycznych. Na naszej liście znalazło się miejsce zaledwie dla kilku z ciekawszych gorących źródeł na Islandii. Polecamy odwiedzić je wszystkie przy okazji kolejnej podróży!

Główne zdjęcie: Krossneslaug – wikipedia.org