Gdzie wybrać się na urlop?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przed wyjazdem na długo wyczekiwany, upragniony urlop wpaść w konsternację przypominając sobie poprzednie pobyty na w czasach w krajach Europy południowozachodniej?

Pracujesz w korporacji międzynarodowej w dużym mieście otoczony ludźmi ze wszystkich stron świata. Planujesz odpocząć od zgiełku i hałasu zregenerować się, naładować akumulatory. Wszystko ładnie, pięknie …ale, no właśnie jest jedno małe ale. Zastanawiasz się gdzie jechać. Decyzję musisz podjąć rozsądnie, nie chciałbyś przecież zmarnować urlopu.  Zeszłoroczny wyjazd wspominasz z mieszanymi uczuciami. Owszem było ciepło, pogoda wspaniała, słońce, czysta woda. Jednak wróciłeś z pobytu nie do końca wypoczęty. Wakacje spędziłeś w Portugalii i w Egipcie. Gdy wysiadłeś z samolotu, pojechałeś do centrum miasta od razu uderzyła Cię fala hałasu południowej mentalności. Ludzie mówili wszyscy naraz, głośno i w wysokich tonacjach.  Gestykulowali w powietrzu rękami jakby łapali muchy albo tańczyli techno naprzemiennie  trenując układ rąk w kombat  kalaki.

Niestety do integracji, jak w szkole do tablicy, byłeś wywołany także i Ty. Przechodnie, handlarze i miejscowi zaczepiali Cię, zadawali pytania czy prosili o drobne. Kontakt fizyczny, a jakże, także musiał być obecny. Poklepywanie, ciągniecie za rękaw do swojego straganu, obejmowanie, zagadywanie intensywne nawiązywanie kontaktu wzrokowego i próby zaprzyjaźnienia się za wszelka cenę 🙂

Może i nie miałbyś nic przeciwko temu gdybyś był domatorem, freelancerem czy człowiekiem potrzebującym towarzystwa. Niestety Tobie chodziło o coś zupełnie innego. Pracując w korporacji zatrudniającej 3 tysiące osób w  dużym mieście, mając wszędzie znajomych i w ogóle dużą rodzinę, daleki byłeś od tego by urlop spędzić w przysłowiowym młynie.

A teraz cofamy czas i jest ta chwila w której możesz wybrać gdzie chcesz jechać.

Otóż Skandynawia.  Piękna przyroda, cisza, spokój, a przede wszystkim otoczenie. Skandynawowowie to ludzie o zupełnie innej mentalności niż południowcy. Stonowani, powściągliwi, nienachalni. Charakter narodowy plemion północnych ukształtowany został zarówno przez surowszy klimat, piękne przestrzenie, ale też kulturę religijną protestantyzmu. Umiarkowanie, kult pracy, dyscyplina, porządek, skoncentrowanie uczyniło sferę społeczną Skandynawów spokojniejszą i poukładaną.

Jadąc na urlop na przykład do Norwegii, czy Danii spotkasz ludzi radosnych, szczęśliwych, a przy tym spokojnych i będziesz miał szanse wypoczywać na własnych warunkach.

Piesze, plenerowe wycieczki, architektura, muzea,  wystawy oraz inne atrakcje turystyczne czy sportowe, a wszystko to ułożone i spokojne.

Z urlopu w Danii wrócisz po prostu wypoczęty.