IKEA – historia firmy

IKEA jest obecnie największym na świecie sprzedawcą mebli, z roku na rok jej sklepy odwiedza około 500 mln ludzi na świecie. Firma posiada niemal 300 sklepów w 44 państwach świata, co zapewnia jej pozycję lidera w branży meblarskiej. Głównym celem firmy jest dostarczenie tanich i funkcjonalnych mebli w przystępnej cenie. IKEA posiada 5 swoich fabryk w Europie – 2 w Polsce i 3 w Szwecji.

Jak powstała IKEA

Historia powstania firmy jest bardzo barwna i ciekawa. IKEA powstała w 1943 rok na południu Szwecji w Smalandii. Jej założycielem był siedemnastolatek – Ingvar Kamprad. Chłopak miał olbrzymi dar do interesów, a IKEA nie była jego pierwszym przedsięwzięciem. Wcześniej zajmował się sprzedażą zapałek w rodzinnej miejscowości. Jego kapitał na założenie IKEI pochodzi od ojca, który nagrodził go za dobre wyniki w nauce. Swoją firmę nazwał IKEA od pierwszych liter swojego imienia i nazwiska, oraz nazw rodzinnej farmy Elmtaryd i wioski Agunnaryd. Firma początkowo zajmowała się sprzedażą piór, ramek, portfeli, obrusów, zegarków, biżuterii, pończoch i drobnych mebli. Kamprad w celu transportu swoich towarów, pożyczał ciężarówkę od miejscowego mleczarza.

Ingvar Kamprad 1943

Już w 1947 roku wpadł na pomysł, aby skupić się wyłącznie na produkcji mebli, a w 1958 otworzył swój pierwszy salon mebli. Tam Kamprad wystawiał ekspozycje zaaranżowanych wnętrz poszczególnych pokoi, które przypominały te z dzisiejszych salonów IKEA. Ekspansja Ingvara na szwedzkim rynku stopniowo się posuwała, na co ostro sprzeciwiali się pozostali producenci mebli i doprowadzili do bojkotu. Stopniowo kontrahenci Kamprada zaczynali się wycofywać ze współpracy, jednak firma została uratowana dzięki… Polakom. W latach 60-tych IKEA nawiązała współpracę z fabryka w Radomsku i tam wznowił produkcję.

Obecnie firma jest światowym liderem w produkcji mebli i nadal jest prowadzona przez rodzinę Kampradów, sam Ingvar ma 91 lat i nadal aktywnie udziela się na rzecz firmy.

Filozofia IKEI

Głównym założeniem tej firmy, jest sprzedawanie ładnych, funkcjonalnych i tanich mebli na masową skalę. Tak wiec produkty IKEA charakteryzują się:

  • niską ceną
  • prostotą, która czyni je uniwersalnymi
  • funkcjonalnością
  • wysoką jakością i wytrzymałością.

Założenia te są spełnione, dzięki istnieniu potężnego centrum projektowo-dystrybucyjnego, gdzie starannie opracowuje się strategie rozwoju firmy. Takie działanie zaczyna się od projektowania mebli, bo ich testowanie, tworzenie katalogu i rozplanowywanie dystrybucji. IKEA również stawia na długotrwałą współpracę z zaufanymi kontrahentami, przykładowo jedna z fabryk współpracuje z IKEA już od 1952 roku. Marka współpracuje jedynie z najlepszymi projektantami, którzy tworzą ponadczasowe meble, lubiane na całym świecie. IKEA stosuje również zaawansowane kontrole jakości, dzięki czemu jest tanią marką, która bynajmniej nie kojarzy się z tandetą.

Płyta wiórowa IKEI

Płyta wiórowa jest głównym budulcem tej firmy, a proces jej powstawania jest bardzo skomplikowany. Materiały drzewne trafiają do wielkiej suszarki, gdzie są poddane temperaturze 450 stopni. Jednorazowo może tam trafić aż 40 000 kg wiórów. Tak wysuszony materiał przechodzi następnie przez wstrząsarkę, która usuwa cząsteczki o nieprawidłowej wielkości. Kolejnym krokiem jest sklejenie wiórów w całą płytę, w tym celu wykorzystuje się bardzo silnego kleju żywicznego. Dzięki temu specyfikowi, płyta staje się wytrzymała i wodoodporna. Po dodaniu żywicy, następuje uciskanie, formowanie i suszenie gotowej płyty.

Płaskie Pudełka IKEA

historia ikei

IKEA jako producent mebli, słynie przede wszystkim z faktu, że klienci sami muszą zmontować zakupiony mebel, a do domu są one transportowane w płaskich pudłach. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia produkcję, sprzedaż i transport i jest bardzo wygodne dla klienta. Legenda mówi, że pomysł płaskich pudełek narodził się jeszcze w 1956 roku, kiedy to jeden z pracowników IKEA chciał zmieścić stół w swoim samochodzie. Udało się mu to dopiero po odkręceniu nóg stołu i ułożeniu wszystkich części na płasko w samochodzie. IKEA opracowała inteligentny system produkcji, pakowania i montowania mebli, dzięki czemu każdy klient może z łatwością przetransportować i samodzielnie zmontować każdy mebel.

Standardy jakości w IKEA

Laboratorium testowe IKEI to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych ośrodków badawczych mebli na świecie, które znajduje się przy głównej siedzibie firmy. Sprawdza się tam oporność, wytrzymałość i funkcjonalność sprzedawanych mebli. Na podstawie symulacji codziennego użytkowania mebli, firma chce wyeliminować wszystkie mankamenty danego modelu. Wykonuje się również testy pożarowe i sprawdza zachowanie mebla przy kontakcie z ogniem.

jak powstała firma ikea

Restauracja IKEA

IKEA to nie tylko sprzedaż mebli, ale również słynna restauracja, gdzie serwowane są zdrowe, tradycyjne i ekologiczne szwedzkie dania. Kamprad po raz kolejny potwierdził swój zmysł do interesów. Wiedział, że po całym dniu zakupów, wygłodniali klienci z przyjemnością zatrzymają się na obiad w takiej restauracji. Klienci nie musieli opuszczać terenu sklepu i w każdej chwili, mogli skorzystać z działającej kuchni.

Kontrowersje wokół założyciela firmy IKEA

W latach 90-tych ujawniono niewygodny fakt dotyczący Ingvara Kamprada, który w przeszłości sympatyzował z faszystami. Informacja ta wypłynęła w najgorszym z możliwych momentów, ponieważ wtedy to IKEA rozpoczęła swoją ekspansję na rynku Izraela.

Okazało się, że Ingvar Kamprad do 1948 roku był aktywnym członkiem nazistowskiej partii Szwedzkiej Koalicji Socjalistycznej. Założyciel IKEA szybko odniósł się do tej informacji. Stwierdził, że jest to najbardziej zawstydzający epizod jego życia, przyznał, że był to wielki błąd, którego bardzo żałuje.  W ramach zadośćuczynienia znacznie wspomógł finansowo wybrane organizacje żydowskie.

Do kolejnego skandalu doszło w 2010 roku, kiedy to jeden z byłych pracowników firmy wydał książkę o wymownym tytule „Cała prawda o IKEI”. Autor przyznał tam, że rodzina Kampradów należy do sekty i współpracuje z siecią szpiegów. W odpowiedzi, firma postanowiła ujawnić swoje wszystkie wyniki finansowe, mimo że nigdy nie miała takiego obowiązku i od tamtego czasu robi to regularnie.

Ostatnim największym skandalem była informacja, która obiegła świat w 2012 roku. Okazało się, że w latach 60-tych i 70-tych, firma z pełną świadomością i premedytacją korzystała z przymusowej pracy więźniów politycznych NRD. Organizacje zrzeszające ofiary tego incydentu wystąpiły do firmy o znaczne odszkodowania.