Banki emisyjne robią wszystko, by uniemożliwić fałszowanie banknotów. Rozwój technik reprodukcyjnych oraz ogólna ich dostępność powoduje, że istnieje ryzyko nawet mniej zaawansowanych prób fałszowania banknotów. Dlatego stosuje się szereg zabezpieczeń przy produkcji szwedzkich banknotów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
1. Pasek foliowy z hologramem na banknotach 100 i 500 koronowych. Hologram przedstawia nominał oraz trzy korony – godło szwedzkie.
2. Znak wodny – znajduje się na wszystkich banknotach. Przedstawia ten sam portret, który jest na awersie. W panknotach 100 i 500 koronowych w znaku wodnym widać również nominał .
3. Metalowa nitka wtopiona w papier. W banknotach 100 i 500 koronowych na nitce jest wytłoczony nominał oraz mikrotekst.
4. Wzór, który oglądany pod światło, wraz ze wzorem nadrukowanym na rewersie banknotu tworzy cyfrę nominał u. Występuje na nowych banknotach 100 i 500 koronowych.
5. Specjalny papier, wytwarzany z surowej bawełny.
6. Nominał banknotu oraz portret główny są drukowane drukiem wypukłym, przy użyciu miedziorytu, co nadeje mu charakter reliefu, wyczuwalnego w dotyku.
Dodatkowe zabezpieczenia
1. Pasek o połyskliwej, żółtej barwie, na rewersie nowych banknotów 100 i 500 koronowych. Pasek oglądany pod kątem zmienia ton zabarwienia.
2. W walorze wszystkich banknotów jest ukryty mikrotekst, możliwy do odczytania jedynie przy silnym powiększeniu.
3. Numer seryjny jest nadrukowany czarną, fluoryzującą farbą, świecącą żółto-zielono tylko w ultrafiolecie.
Poza tym są nadrukowane różne teksty i wzory, widoczne tylko w ultra fiolecie. W masę papierową są też wtopione włókna fluoryzujące.
Źródło fotografii: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Collage_SEK.png