Kultura Szwecji

zwyczaje

Szwecja należy do jednego z najciekawszych krajów europejskich oraz posiada bardzo bogata kulturę, z której są dumni. Każdy, kto ma w planach wycieczkę do tego skandynawskiego kraju, powinien koniecznie zapoznać się ze zwyczajami tam panującymi.

O pierwsze etykieta. Jest ona dla Szwedów bardzo ważna, przez co przywiązują oni do niej olbrzymią wagę. Podczas rozmowy patrzą sobie prosto w oczy, jednak podczas pierwszego lub niezobowiązującego kontaktu wolą zachować dystans z rozmówcą wynoszący około 60 centymetrów. Przychylniejszym okiem patrzą również na tych turystów, którzy znają przynajmniej podstawy szwedzkiego, chociaż nie zmienia to faktu, że Szwecja to bardzo przyjazny kraj, a mieszkający tam ludzie są niesłychanie uprzejmi i taktowani.

Każdy kto wybiera się do Szwecji powinien koniecznie spróbować tamtejszego przysmaku – klopsików w sosie brunatnym, zwanych powszechnie Köttbullar i będących właściwie szwedzką wersją naszych mielonych. W tym kraju szczególnym zamiłowaniem darzy się również słodkie bułkulturaeczki oraz wszelkiego rodzaju owoce morza – łososia, krewetki, ośmiornicę, raki (bardzo popularna jest tutaj zupa rakowa, specjalność większości restauracji) oraz pasty: rybne i kawiorowe. Do tutejszych zwyczajów należy również jedzenie na zewnątrz. Szwedzi chętnie spożywają swoje śniadania w parkach lub na trawnikach, gdzie jedzą bułeczki cynamonowe i popijają je kawą.

Dla turystów częstym zdziwieniem jest brak sklepów monopolowych, nawet w centrum miasta. Alkoholu nie można tam również kupić w supermarketach, sklepach osiedlowych oraz często brakuje ich nawet na stacjach benzynowych. Czy zatem Szwecja należy do krajów iście abstynenckich i nie można kupić tam nawet puszki niskoprocentowego piwa? Nic bardziej mylnego! Sklepy monopolowe jak najbardziej istnieją w Szwecji oraz cieszą się powszechnym zainteresowaniem, jednak faktycznie nie ma ich zbyt wiele i są dobrze ukryte. W kraju panuje bowiem System Bolaget, który zabrania nawet reklamowania napojów wysokoprocentowych.

Na koniec trochę o religii Szwedów. Zdecydowanie dominuje wśród nich grupa protestantów, jednak należy pamiętać o tym, że Szwecja jest szalenie tolerancyjnym krajem i nie klasyfikuje nikogo ze względu na wyznanie. Chętnie obchodzone są tutaj również lokalne święta, takie jak Święto Raka (sierpień) oraz Święto Wiosny (30 kwiecień).