Aquasonic – muzyka podwodna z Danii

Muzyka podwodna to ciekawa koncepcja, którą dość trudno doświadczyć na co dzień w naszym otoczeniu. Jest jednak grupa muzyków z Danii, dla której pomysł stworzenia całego koncertu pod wodą okazał się drogą do międzynarodowej rozpoznawalności. Between Music, którzy odwiedzają kolejne teatry muzyczne w Europie ze swoim podwodnym koncertem Aquasonic gwarantują niezwykłe i nietypowe doświadczenia słuchowe, całkowicie zmieniając nasze pojęcie o muzyce.

Muzyka podwodna z Danii – fenomen Aquasonic

Śpiew i muzyka podwodna były zgłębiane jako temat w wielu baśniach i historiach o podwodnych istotach czy syrenach. Nikt jednak wcześniej nie zrobił międzynarodowej kariery pokazując jak ciekawym doświadczeniem dla zmysłów mogą być prawdziwe podwodne koncerty. Koncert Aquasonic przygotowany przez duńską grupę Between Music to kompletny pokaz kunsztu muzycznego odkrywającego przed słuchaczem zupełnie nowe spektrum doznań słuchowych. Wykorzystywane tu instrumenty takie jak hydraulofon, kryształofon, czy rotakorda, których dźwięki można uznać za zupełnie zwyczajne, a jednocześnie zupełnie odmienne są uzupełnione przez śpiew dwóch wokalistek, których głosy brzmią jak wydobywające się z głębi oceanu odgłosy natury.

Aquasonic to zdecydowanie spektakl słuchowy, jednak jego wyjątkowość doskonale uzupełniają przygotowane przez grupę efekty wizualne. Szczególnie ciekawe są tu pokazy świetlne zsynchronizowane z dźwiękami muzyki, pojawiająca się przed wielkim finałem kurtyna wodna i niezwykłe efekty powstające przez odbicie lustrzane w pokrytej wodą podłodze. Koncert został przemyślany od początku do końca jako spektakl oparty na doznaniach słuchowych i wzrokowych, z założeniem zaskakiwania słuchaczy już od pierwszych minut koncertu.

Nietypowe doznania z muzyką podwodną

Nieco stłumione, wygłuszone i mniej wyraziste dźwięki pozwalają odbierać muzykę w wyjątkowy i zupełnie nietypowy dla człowieka sposób. Aby jednak koncert był doświadczeniem dla wszystkich zmysłów, artyści z Danii zaangażowali w pokaz wiele ciekawych efektów wizualnych oraz artystycznych. Sami członkowie zespołu musieli do perfekcji opanować sztukę gry i śpiewu pod wodą, nastawiając się na zupełnie odmienny od tradycyjnych koncertów wysiłek fizyczny i psychiczny.

Ze względu na specyfikę środowiska, w którym odbywa się koncert, niemożliwe było wykorzystanie tradycyjnych instrumentów dostępnych w klasycznej filharmonii. Duńscy artyści musieli więc przygotować do koncertu nie tylko siebie, ale i swoje narzędzia pracy, tworząc nietypowe, wzmacniające dźwięk akwaria oraz zupełnie nowe instrumenty których dźwięk jest słyszalny przez taflę wody. Modyfikacji uległa tu też znana muzykom technika wokalna. Tradycyjnie, gdy wydajemy pod wodą jakiekolwiek dźwięki, z ust wydostają się jedynie pęcherzyki powierza brzmiące raczej jak biały szum, niż śpiew. Wokalistki biorące udział w Aquasonic musiały więc nauczyć się śpiewu pod wodą wykorzystując technikę utrzymywania powietrza w ustach i śpiewu przez niego. W trakcie spektaklu wokalistki wynurzają się po kolejny oddech, tworząc nową bańkę powietrzną w ustach i wykorzystując ją do wydawania kolejnych dźwięków pod wodą. Lata prób i błędów doprowadziły ich do poziomu, który dziś pozwala na koncertowanie w całej Europie i zachwycanie kolejnych słuchaczy całkowicie nowymi doznaniami.

Muzyka, którą można poznać podczas koncertu Aquasonic to bez najmniejszego wątpienia jedno z najciekawszych wydarzeń dźwiękowych. Zafascynowany nieznanym, przełamującym konwenanse brzmieniem i oprawą wizualną zespół daje dziś podwodne koncerty niemalże na całym świecie, odwiedzając lokalne festiwale muzyki współczesnej i aktorskiej. Artyści pojawili się w 2019 roku także w Polsce, we Wrocławiu, podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Warto śledzić stronę internetową zespołu Between Music i sprawdzić, gdzie zagrają w przyszłości – uczestnictwo w takim wydarzeniu to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.

Zapraszamy do przesłuchania traileru występu: https://www.youtube.com/watch?v=-uYdEsNao-A

zdjęcie: https://ppa.wroclaw.pl/between-music-aquasonic-3/