Wystrój wnętrza – styl skandynawski

styl skandynawski szwecja

Styl ten jest w ostatnim czasie bardzo lubiany w Europie, jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się ze Skandynawii. Prekursorem takich aranżacji był Szwed – Carl Larsson, malarz który chcąc rozjaśnić skandynawskie wnętrza, zaczął malować jasne i kolorowe akwarele. Od tej pory, Szwedzi chcąc przeciwstawić się swojemu klimatowi, zaczęli urządzać wnętrza na wzór akwarel Larssona.

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim bardzo jasnymi kolorami, gdzie dominuje biel. Jest on funkcjonalny, wygodny i minimalistyczny. Z kolei podłoga jest najczęściej wykonana z grubego drewna, które często jest bielone. Aby zrozumieć ten trend, należy poznać klimat Skandynawii, gdzie każdy promień słońca jest na wagę złota. Noce są tam długie i ciemne, dlatego Szwedzi postanowi ekstremalnie rozjaśnić swoje pomieszczenia. Biel ma na celu optycznie powiększyć przestrzeń, często rezygnuje się z zasłon na rzecz dodatkowej ilości światła.

styl skandynawski

Różne odmiany stylu skandynawskiego

Styl Duński – biel w tym wydaniu przełamana jest niebieskimi lub żółtymi dodatkami. Mimo ogólnej prostoty, Duńczycy nie boją się bardziej finezyjnych detali oraz obłych kształtów mebli. Na ogół styl ten można opisać jako bardzo subtelny, romantyczny i łagodny. Wszystkie przedmioty są funkcjonalne.

Styl Fiński – w przeciwieństwie do poprzedniego stylu, w tym meble są proste i kanciaste.  Biel w tym przypadku skontrastowana jest z czernią, grafitem lub ciemnym brązem. W całości, wszystkie elementy wnętrza są ustawione geometrycznie i równo.

Styl Szwedzki – jako prekursor, bazuje głównie na bieli i rzadziej jest przełamywany innym kolorem. Dodatki i dekoracje są ograniczone do minimum i są bardzo proste. W tym stylu najważniejsza jest jasność i lekkość.

styl skandynawski finlandia szwecja dania

Dodatki w stylu skandynawskim

Pomimo wysokiego poziomu minimalizmu, każdy dodatek w tym stylu jest starannie dobrany i przemyślany. Nadaje on indywidualnego charakteru wnętrza i dopełnia całość. Na przestrzeni wieków, trendy w tym stylu ewoluowały. Obecnie popularny jest eklektyzm, czyli mieszanie stylów. W tym przypadku łączy się stare z nowoczesnym, czyli przykładowo do jasnego pomieszczenia dokupuje się pasujące krzesło w  stylu vintage, oraz starą, industrialną lampę. Oczywiście dodatkami można się dowolnie bawić i mogą one występować w różnych stylach. Jedynie należy zachować całość w prostocie i jasnych kolorach. Największa zaletą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność, zmiana paru dodatków powoduje znaczne odświeżenie wnętrza, przy nie wielkich kosztach. Do bieli wszystko będzie pasować.

Podsumowanie stylu skandynawskiego

– pomieszczenia jasne, minimalistyczne i funkcjonalne

– dominują jasne barwy, głównie biel, która może być przełamana odpowiednimi kolorami

– w kwestii surowców, styl ten bazuje głównie na drewnie

– dodatki są ograniczone do minimum, umieszczone w celu przełamania białego wnętrza, ale absolutnie nie mogą go zagracać