Szwedzkie firmy, które zdobyły popularność w Polsce

szwedzkie firmy

Często słyszymy o Polakach wyjeżdżających do krajów skandynawskich. Kuszą ich tamtejsze zarobki oraz styl życia, o którym powstało nawet wiele książek i publikacji. Tymczasem Skandynawowie coraz chętniej podbijają nasz rynek, wprowadzając na niego szereg nowych firm i produktów. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam najpopularniejsze szwedzkie firmy, z usług których na pewno korzystasz Ty i Twoi znajomi.

IKEA 

Ikea to znany producent mebli oraz domowych artykułów dekoracyjnych. Pierwszy sklep tej firmy  został otwarty w Polsce już w 1991 roku. Obecnie jest ich dziewięć, jednak planowane jest otwarcie nowych placówek, między innymi w Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie i Opolu.  Ikea cieszy się ogromną popularnością wśród polskich konsumentów, którzy gotowi są przejechać nawet kilkaset kilometrów by móc zrobić tam zakupy. Nic jednak dziwnego, bowiem ta szwedzka firma oferuje wysoką jakość produktów w dosyć niskich, przystępnych cenach. Atrakcją jest również mieszczący się na terenie marketu bar, w którym możemy spróbować szwedzkich przysmaków.

H&M

Popularna firma odzieżowa, oferująca ubrania dla kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Wielu Polaków przyznaje, że to właśnie H&M jest ich ulubioną sieciówką, ponieważ tutaj mogą zaopatrzyć się w modne, dobrej jakości ubrania za stosunkowo niską kwotę. Ponadto asortyment sklepu jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. W galeriach handlowych to własnie sklepy tej marki zajmują największą powierzchnię, przyciągając tym samym nowych klientów.

SKANSKA 

Skanska to założona w Malmö firma budowlana. Zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju projektów z zakresu budownictwa ogólnego, drogowo-mostowego,  hydroinżynieryjnego i kolejowego. W Polsce odpowiedzialna jest między innymi za budowę Mostu Milenijnego we Wrocławiu, Mostu Zwierzynieckiego w Krakowie, Autostrady A1, łączącej Toruń i Gdańsk oraz Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.

DUKA 

Duka to sieć sklepów oferująca luksusowe artykuły gospodarstwa domowego oraz elementy wyposażenia wnętrz. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że firma działa jedynie na terenie Szwecji (jednak pod zmienioną nazwą – Inspiration), Norwegi oraz Polski (od 1999 roku).

 

duka porcelana

ELECTROLUX 

Markę tą zna chyba każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, że pochodzi ona ze Szwecji. Przedsiębiorstwo Electrolux na naszym rynku obecne jest już od 1992 roku i od tego czasu otworzyło w Polsce cztery fabryki: w w Siewierzu, Żarowie, Oławie i Świdnicy. Electrolux odpowiedzialny jest między innymi za produkcję pralek ,zmywarek, lodówek, odkurzaczy oraz kuchenek. Produkty te można znaleźć pod markami  Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure oraz Frigidaire.