Szwedzka gwiazda w Hollywood Ingrid Bergman

Podobnie jak Greta Garbo, która jako jedna z pierwszych skandynawskich aktorek zdołała podbić serca wielkiego Hollywood, Ingrid Bergman za sprawą swojej naturalnej urody i zdolności scenicznych szybko zdobyła sławę za oceanem i zbudowała status gwiazdy wielkiego ekranu, który w Szwecji wspomina się do dziś. Ingrid wykorzystała moment w historii, budując swoją karierę w momencie, gdy Garbo właśnie znikała z wielkiego ekranu. Pewna luka, jaką pozostawiła po sobie wielka Greta byłą idealna do wypełnienia przez kolejną szwedzką sławę. Jak młoda i piękna Ingrid poradziła sobie ze stawianym jej wyzwaniem?

Szwedzka gwiazda w Hollywood – droga Ingrid Bergman do światowej sławy

Urodzona w 1915 roku Ingrid Bergman nie mogła pochwalić się najlepszym dzieciństwem i szczęśliwym startem w życiu, jednak początkowe trudności nie zatrzymały jej w drodze do osiągania zamierzonych celów. Po stracie mamy w wieku 2 lat i ojca, gdy była wciąż nastolatką, Ingrid wychowywała się u wujostwa, rozwijając swoje pasje i budując rzeczywistość w świecie wyobraźni. Ojciec Ingrid, jako profesjonalny fotograf, zdołał jeszcze przed śmiercią nauczyć przyszłą aktorkę pozowania przed kamerą i to prawdopodobnie jemu aktorka zawdzięczała sukces, jaki odniosła na arenie międzynarodowej. W swoim pierwszym filmie zagrała już w wieku 17 lat, jako statystka. W 1933 roku rozpoczęła naukę w Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie, jednak szybko przekonała się, że to aktorstwo i scena filmowa są jej ulubionym środowiskiem. Podążając za karierą, rzuciła więc szkołę, zdobywając pierwszą ekranową rolę w filmie Munkbrogreven w 1935 roku, a później rozwijając się zarówno w kinie szwedzkim, jak i niemieckim.

Przełomowy okres w życiu i karierze Ingrid Bergman nastąpił w 1939 roku, kiedy to jej rola w Intermezzo została dostrzeżona przez amerykańskiego producenta filmowego Davida O. Selznicka. To on postanowił jako pierwszy nakręcić hollywoodzką wersję tego samego filmu, z Ingrid jako odtwórczynią głównej roli. Jej wizerunek, bazujący na naturalnej skandynawskiej urodzie młodej gwiazdy miał pozostać bez zmian. To prawdopodobnie dzięki niemu pierwsza hollywoodzka rola skandynawskiej legendy została tak pozytywnie odebrana przez krytyków.

Sukces w Stanach Zjednoczonych i światowa sława Bergman

Choć Ingrid Bergman od początku postrzegano jako naturalną, grzeczną aktorkę, Szwedka postanowiła zaskoczyć wszystkich i pokazać swoją różnorodność aktorską podejmując się roli prostytutki w ekranizacji „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Prawdziwie kultową rolą okazał się jednak jej kolejny angaż – rola Ilsy w Casablance. Po takim filmie Ingrid musiała zostać uznana za gwiazdę dorównującą swojej poprzedniczce, Grecie Garbo. Kolejne propozycje, jakie otrzymywała, są tego najlepszym dowodem. Ingrid zagrała między innymi w ekranizacji powieści Ernesta Hemingway’a „Komu bije dzwon” oraz thrillerze „Gasnący płomień”. Za ten ostatni otrzymała nawet pierwszego w swoim życiu Oscara, dzięki któremu mogła w późniejszych latach zyskać kolejną przełomową rolę – Bergman została muzą Alfreda Hitchcocka, kręcąc u jego boku filmy takie jak Osławiona, Urzeczona oraz Pod znakiem Koziorożca.

Ingrid Bergman nie chciała pozostawać więźniem Hollywood i zawsze rozważała kolejne kroki w swojej karierze. Jednym z ciekawszych posunięć, na jakie się zdecydowała była przeprowadzka do Włoch w ramach roli w filmie Stromboli, ziemia Boga. Aktorka zdobyła tu jednak uwagę nie ze względu na swoją rolę, a romans, jaki miała z reżyserem. Jej dotychczasowy obraz poczciwej kobiety zamężnej został zmiażdżony, także ze względu na to, że Ingrid spodziewała się z reżyserem dziecka i postanowiła poślubić go, by zatrzymać nieprzychylne sobie opinie. Ostatecznie z małżeństwa z Rossellinim doczekała się aż trójki potomstwa, a jej kariera po kilku latach powróciła na dobre tory. Aktorka już po kryzysie zagrała między innymi tytułową rolę w filmie Anastazja, otrzymała drugiego Oscara i powróciła na amerykańskie ekrany kin. W późniejszych latach swojej kariery Ingrid Bergman zagrała między innymi drugoplanową rolę w adaptacji powieści detektywistycznej Agaty Christie Morderstwo w Orient Expressie, za którą uhonorowano ją trzecią statuetką Oscara, natomiast swoją ostatnią rolę odegrała w telewizyjnym filmie biograficznym „A Woman Called Golda”.

zdjęcie: wikipedia