Systembolaget – jak kupić alkohol w Szwecji?

Osoby odwiedzające kraje skandynawskie często narzekają na wysokie ceny alkoholu oraz ich trudną dostępność – w dobrych restauracjach za kufel piwa możemy zapłacić nawet 100 koron, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 45 złotych. Z czego to wynika?

Szwedzki problem z alkoholem

Szwecja oraz inne państwa skandynawskie posiadają wyłączne prawo do sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Działania podjęte kraje północy związane są z niechlubną przeszłością – jeszcze do lat 50. XX wieku Szwedzki mogli zakupić alkohol wyłącznie za okazaniem specjalnej książeczki, która upoważniała ich do zaopatrzenia się od 1 do 4 litrów alkoholu w ciągu miesiąca. Przez wiele wieków kraje skandynawskie walczyły z problemem powszechnego alkoholizmu, który przyczynił się do wielu problemów społecznych.

Systembolaget – alkohole w rękach państwa

Mimo, iż obecnie spożycie alkoholu w Szwecji jest na poziomie normy europejskiej, to państwo cały czas trzyma rękę na sprzedaży napojów wysokoprocentowych. W każdym mieście oraz miasteczku szwedzkim mieści się specjalny sklep – Systembolaget,  w którym sprzedawany jest alkohol w różnej postaci. Sklepy posiadają szeroki wybór trunków – wino, piwo, wódka, whisky – wszystko to znajdziemy przechadzając się między sklepowymi półkami.

źródło: https://static.systembolaget.se/content/assets/images/sb-logotype.svg

Kiedy zaopatrzyć się w napoje alkoholowe?

W czym tkwi haczyk? Dla ludzi spoza Skandynawii najdziwniejsze są godziny otwarcia sklepu. Systembolaget czynny jest od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu alkohol można zakupić od godziny 10 do 18, natomiast w soboty sklep otwarty jest wyłącznie do godziny 13. Co jeżeli planujemy pójść na imprezę, a spóźniliśmy się z zakupem alkoholu? W takich sytuacjach pozostaje popytać znajomych, czy posiadają dodatkowe zapasy napojów procentowych. Można również spróbować kupić alkohol domowej roboty od starszych Szwedów – na północy tradycja pędzenia samogonu jest wciąż powszechna. Jeżeli jednak nie uda nam się pozyskać alkoholu w żaden z wymienionych powyżej sposób, to będziemy mogli zadowolić się 2,5% piwem, które dostępne jest w każdym szwedzkim supermarkecie.

Na co należy zwracać uwagę, kupując alkohol w Systembolaget? Najlepiej dokonywać zakupu wyłącznie w obecności innych osób pełnoletnich. Powszechna jest praktyka sprawdzania dokumentów tożsamości osób, z którymi weszliśmy do sklepu. Jeżeli nawet w grupie 5 osób 1 nie będzie miała ukończonych 20 lat, to sprzedawca najpewniej odmów sprzedaży alkoholu. Nie dziwmy się, jeżeli o ukazanie dowodu zostanie poproszona osoba, która już dawno ukończyła 20. rok życia – pracownicy Systembolaget mają obowiązek dokładnego sprawdzania wieku kupujących