Odpowiadamy na pytania dotyczące pracy w Norwegii

Praca w Norwegii

Jak ubiegać się o pozwolenie na pobyt?

Jeżeli jesteś w Norwegii, składasz wniosek na policji. Jeżeli jesteś w swoim kraju, składasz wniosek w najbliższej norweskiej placówce dyplomatycznej.

Czy złożenie wniosku O POZWOLENIE kosztuje?

Dla obywateli państw UE/EOG/EFTA złożenie wniosku jest bezpłatne. Jeżeli chcesz ubiegać się o inne pozwolenie, zapoznaj się z odrębnymi informacjami na stronie www.udi.no.

Co się dzieje, gdy przebywam w Norwegii już trzy miesiące (lub sześć miesięcy jako poszukujący pracy)?

Wymagane jest, abyś wyjechał z Norwegii po trzech (ew. sześciu) miesiącach. Nie ma jednak żadnych wymogów co do tego, jak długo musisz przebywać poza Norwegią. Możesz ponownie wjechać do Norwegii, kiedy chcesz i przebywać w niej kolejne trzy lub sześć miesięcy. Ważne jest natomiast, żebyś wiedział, że jeśli przebywasz w Norwegii dłużej niż sześć miesięcy, musisz ubiegać się o pozwolenie na pobyt i zarejestrować się w Urzędzie Ewidencji Ludności.

Nie jesteś tak zwanym pracownikiem granicznym, ale mieszkasz w innym kraju EOG, niż kraj w którym pracujesz?

Jeżeli nie jesteś tak zwanym pracownikiem granicznym, ale mieszkasz w innym kraju EOG, niż kraj w którym pracujesz , to jesteś z reguły objęty systemem ubezpieczeń społecznych w kraju, w którym pracujesz. Jeżeli stracisz pracę, to możesz wybrać, czy będziesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych z kraju, w którym pracujesz czy z kraju, w którym mieszkasz. Warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych z kraju, w którym pracujesz jest, że nadal tam przebywasz i że jesteś tam zarejestrowany jako poszukujący pracy.

Uzyskałem uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i zamierzam się przeprowadzić do innego kraju?

Jeżeli uzyskałeś uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i zamierzasz przeprowadzić się do innego kraju EOG , to możesz zabrać te uprawnienia z sobą…

Gdzie powinieneś starać się o zasiłek dla bezrobotnych jeżeli pracujesz w Norwegii, a mieszkasz w innym kraju EOG?

Jeżeli jesteś pracownikiem granicznym i pracujesz w Norwegii, to musisz zarejestrować się jako poszukujący pracy i złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Twoim miejscowym biurze NAV.

Jak pracować w Norwegii

Kiedy wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych podlega opodatkowaniu i jest wypłacany na podstawie kart meldunkowych nadsyłanych co 14 dni. Jeżeli karta meldunkowa jest wypełniona prawidłowo i wysłana terminowo, to wypłata nastąpi w sześć do dwunastu dni po wysłaniu karty meldunkowej.

Czy mogę poszukiwać pracy w Norwegii z zasiłkiem dla bezrobotnych z innego kraju EOG?

Tak, możesz.

Jak długo możesz zachować zasiłek dla bezrobotnych?

Do trzech miesięcy.

Jakie dokumenty potrzebuję do roliczenia podatkowego?

Wszelkie infromacje na temat dokumentów znajdziesz w zakładce usługi w dziale o rozliczeniach za 2011 rok.

Czy potrzebuję paszportu, żeby pojechać do Norwegii?

Jeśli podróż ma charakter turystyczny paszport nie jest potrzebny, natomiast jeżeli zamierzasz pracować w Norwegii musisz wziąść ze sobą paszport.

Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych podczas pobytu w Polsce?

Nie należy się, można zgłosić wyjazd za granicę i zrobić przerwę w pobieraniu zasiłku.Zasiłek można ewentualnie przenieść na 3 miesiące do Polski na czas poszukiwania pracy w Polsce. Należy złożyć odpowiednie dokumenty w NAV i otrzymać zgodę. Wyjątkiem sa osoby ze statusem pendler, które obowiązują inne zasady, informacja u nas w biurze na ten temat.

Gdzie składa się wniosek o pozwolenie na pracę?

Jeżeli przebywa Pan/Pani w Norwegii, należy zarejestrować się elektronicznie na stronie www.udi.no. Jeżeli przebywa Pan/Pani w swoim kraju ojczystym, może Pan/Pani złożyć wniosek w najbliższej norweskiej placówce dyplomatycznej.

Czy ojciec ma prawo do „tacierzyńskiego” na dziecko urodzone i zamieszkałe w Polsce?

Nie, nie ma prawa do takiego zasiłku, ale jeśli matka dziecka pojdzie do pracy (bez znaczenia czy w Polsce czy w Norwegii), ojciec może wykorzystać urlop macierzyński za matkę. Oczywiście należy spełnić odpowiednie warunki.

Za jakie dni świąteczne pracodawca ma obowiązek mi wypłacić pensję?

Tylko za 1 i 17 maja, o ile nie przypadają te dni w niedzielę. Wynagrodzenie należy się tylko osobom zatrudnionym przez ostatnie 30 dni u danego pracodawcy bądź później o ile umowa została zawarta na dłuższy czas niż 30 dni. Jeśli pracownik musi w tym dniu pracować, o ile w umowie nie jest zapisane inaczej, pracodawca musi zapłacić dodatkowo minimalnie 50% stawki. Inne dni świąteczne nie muszą być regulowane przez pracodawcę, ale mogą.

Dostałem dokument skattekort z tabelą na 2012 rok. Nie bardzo wiem co z tym zrobić?

Jeśli dostałeś skattekort i określone jest ile bedziesz płacił podatku, to wystarczy górną część oddać pracodawcy. Jeśli nie masz pracodawcy a jesteś na zasiłku, to nie musisz wysyłać skattekort do Nav/u.

Czy mogę zacząć pracę, zanim wniosek O POZWOLENIE zostanie rozpatrzony?

Tak. Nie musisz mieć pozwolenia dopóki przebywasz w Norwegii krócej niż trzy miesiące.