Norwegia – co należy wiedzieć przed wyjazdem

norwegia

Norwegia jest bardzo atrakcyjnym turystycznie krajem, który z pewnością warto i trzeba zwiedzić. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z kilkoma informacjami na temat panujących tam zwyczajów, tak aby usprawnić naszą podróż oraz nie dać się niczemu zaskoczyć. Poniżej prezentujemy zatem kilka ciekawostek na temat Norwegii oraz Norwegów.

W Norwegii za zakupy zawsze zapłacimy okrągłą sumę, dzięki czemu nie musimy dźwigać w portfelu niepotrzebnych nikomu drobniaków. Jeśli przykładowo nasze zakupy kosztują 10,98 koron, to płacimy 11, jeśli zaś 10,45 to jesteśmy winni ekspedientce jedynie 10 koron. To bardzo przydatny system, który dodatkowo usprawnia i przyspiesza robienie zakupów. Warto jednak pamiętać o tym, że przy zapłacie kartą, kwota nie jest zaokrąglana. norwegia

W Norwegii obowiązuje prawo, które jest bardzo przyjazne turystom, ponieważ pozwala im na rozbicie namiotu gdziekolwiek. Jedyny warunek, to zachowanie 150 metrów od zabudowań.

Norwedzy, podobnie jak Szwedzi, są bardzo dumni ze swojej kultury, którą starannie pielęgnują. Jednym z jej popularnych elementów jest mitologia skandynawska, w której występują mityczne stworzenia – trolle. Norwedzy zadbali o to, by przybywający do ich kraju turyści zapoznali się dokładnie z tymi legendami, dlatego powstała Droga Trolli, wzdłuż której postawiono znaki ostrzegające przed tymi stworzeniami.

Norwegia chyba każdemu kojarzy się między innymi z małymi, uroczymi domkami pomalowanymi na różne kolory. Mało kto wie jednak, że barwy desek świadczyły o pozycji finansowej ich właścicieli. Czerwony oznaczał osobę mało zamożną, żółty średniozamożną, zaś biały przeznaczony był dla osób wysoko usytuowanych.

Miłośnicy nietypowych zjawisk koniecznie powinni wybrać się do Norwegii na przełomie czerwca i lipca. Będą mieli wówczas okazję do doświadczenia zjawiska tak zwanych ,,białych nocy”, w czasie których dzień trwa ponad 20 godzin i w ogóle nie zapada zmrok!

Norwegia jest krajem, gdzie obowiązuje aż 400 różnych dialektów językowych. Każda gmina posługuje się własnym. Niekiedy są one tak skrajnie różne, że Norwegowie zamieszkujący różne części kraju, nie są w stanie się swobodnie ze sobą porozumiewać.