Malmö – najlepszy przewodnik turystyczny

Jest to niewielkie miasto w Szwecji osadzone na półwyspie Scania nad Sundem, stanowi ważny ośrodek handlowy z faktu istnienia tam, dwóch ważnych portów. Nietypowość tego miast polega na tym, że nie zachowała się tam jednoznaczna pozostałość historyczna po 1000 lat istnienia tego miasta. Nie ma tam typowej starówki, a zabytki są usytuowane w różnych częściach miasta.

Najpopularniejszą atrakcję turystyczną stanowi XV-wieczny Ratusz, który mieści się przy najstarszym placu Stortorget. Najbardziej charakterystyczne dla tego miasta są stare budynki kupieckie, takie jak magazyny czy kamienice. Ponadto można tam zwiedzić średniowieczne katedry i kościoły.

malmo-1

Okazuje się jednak, że Malmö stawia przede wszystkim na kulturę nowoczesną. Głównym symbolem nowoczesnej architektury jest mieszkalny wieżowiec Turning Torso. Turystów dużo bardziej od średniowiecznych zabytków przyciągają nowe konstrukcje, takie jak fantastyczny most w chmurach i przepięknie zagospodarowane plaże.

Głównym wydarzeniem w mieście, jest odbywający się pod koniec sierpnia Malmöfestivalen –festiwal miejski. Trwa on nieprzerwanie przez 8 dni i nocy, można wtedy dobrze zjeść, potańczyć i oddać się rywalizacja sportowym. Wszystkie imprezy są wtedy bezpłatne, na ulicach można podziwiać artystów i żonglerów, całą impreza jest zakończona widowiskowym pokazem sztucznych ogni. Poza festiwalem bardzo znana jest tutaj galeria sztuki Konsthallen, a także liczne teatry i opery. Miasto to słynie z wspierania ulicznych artystów, którzy na co dzień zabawiają turystów swoimi przedstawieniami.