Kim jest Ólafur Arnalds?

Ólafur Arnalds to islandzki multiinstrumentalista oraz producent, którego rozpoznawalność na międzynarodowej scenie muzycznej w ostatnich latach cieszy się nieustannym wzrostem. Artysta, który dziś działa przede wszystkim solo, swoją karierę rozpoczynał jako perkusista metalowych zespołów: Fighting Shit oraz Celestine, choć dziś niewielu mogłoby spodziewać się po nim tego typu brzmień. Ólafur Arnalds swoje kompozytorskie talenty ujawnił między innymi podczas współpracy z niemiecką grupą Heaven Shall Burn. Jak przebiegała jego kariera i co warto wiedzieć o jednym z najbardziej rozpoznawalnych Islandczyków?

Ólafur Arnalds – początki kariery

Urodzony 3 listopada 1986 w Mosfellsbær, małym islandzkim mieście artysta uznawany jest dziś za jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób reprezentujących Islandię na międzynarodowej scenie muzycznej. Choć dziś multiinstrumentalista znany jest przede wszystkim ze swoich kompozycji fortepianowych i smyczkowych, swoją karierę zaczynał od gry w hardcore metalowych zespołach takich jak Fighting Shit i Celestine.

Rozpoznawalność na szerszą skalę europejską zyskał dopiero w 2004 roku, kiedy trzy skomponowane przez niego utwory instrumentalne na fortepian i smyczki pojawiły się na studyjnym albumie niemieckiego zespołu Heaven Shall Burn. To właśnie niemiecki band uznawany jest dziś za powód, dla którego o Arnaldsie usłyszał szeroki świat muzyczny, który dziś docenia jego talent przy każdej możliwej okazji. Artysta współpracował z zespołem dość długo – w 2005 roku stworzył kolejny utwór na płytę „The Split Program II”, a w późniejszych latach współpracował nad całymi albumami zespołu – Iconoclast (Part 1: The Final Resistance) w roku 2008 i Invictus (Iconoclast III) w 2010.

Kariera solowa Ólafura Arnaldsa

Arnalds rozpoczął na dobre swoją karierę solową w 2007 roku, kiedy to udało mu się wydać debiutancki album autorski zatytułowany „Eulogy for Evolution”, po którym nastąpiła jeszcze krótka EP „Variation of Static”. Artysta promował obydwa dzieła na wspólnej trasie ze sławnymi Sigur Ros, pokazując na scenie swój surowy talent i niecodzienne podejście do kompozycji. Jego zamiłowanie do dźwięków fortepianu, sekcji smyczkowych i muzyki elektronicznej nie jest jednak zupełnym zaskoczeniem, gdy spojrzymy  na jego rodzinną historię. Ojciec Olafura był nauczycielem gry na fortepianie, do którego miłość zaszczepił synowi już od wczesnych lat dzieciństwa. Dziś pasję tą widać na każdym albumie, którego wydanie niemalże automatycznie gwarantuje mu kolejny bestseller.

Arnalds potwierdził swój kompozytorski talent wieloma wydawnictwami, w tym między innymi okrzykniętymi jako bestsellerowe „…And They Have Escaped the Weight of Darkness” i „For Now I Am Winter (2013 ). Na koncie artysty pojawiają się jednak nie tylko solowe albumy muzyczne, ale także wiele projektów w zakresie muzyki filmowej. Arnalds ma na swoim koncie soundtracki do takich filmów jak „Another Happy Day” Sama Levinsona czy „Igrzyska śmierci” (The Hunger Games”) Gary’ego Rossa. Co więcej, Arnalds zyskał uznanie także w gronie producentów seriali – za muzykę do znakomitego serialu „Broadchurch” otrzymał prestiżową nagrodę BAFTA TV Craft Award.

W 2015 roku Ólafur Arnalds stworzył wraz z pianistką Alice Sarą Ott projekt o nazwie „The Chopin Project”, który miał być hołdem artysty dla jego babci – wielkiej miłośniczki twórczości polskiego kompozytora. To między innymi ze względu na zamiłowanie do Chopina i silne relacje z babcią Ólafur Arnalds już kilkakrotnie grywał koncerty w Polsce.

Liczne kolaboracje muzyczne Ólafur Arnalds

O tym, że artysta ma zacięcie do tworzenia genialnej muzyki filmowej nie trzeba nikogo przekonywać – zdobyte nagrody mówią same za siebie. I choć jednak na co dzień lubi skupiać się na swoich solowych projektach, Arnalds nigdy nie odmawia współpracy ze znakomitymi artystami rynku muzycznego. W ostatnich latach ukazały się pod jego nazwiskiem kolekcje: „Loon” i „Trance Frendz” dokumentujące jego współpracę z Nilsem Frahmem, a także wiele utworów skomponowanych z innymi znanymi artystami. Arnalds nagrał między innymi hit „Particles” współtworzony z Nanną Bryndís Hilmarsdóttir z popularnej grupy Of Monsters And Men, a od kilku lat regularnie pracuje też w elektronicznym duecie Kiasmos.

Artysta bardzo często publikuje swoje kompozycje bezpośrednio w sieci, dlatego też wielu fanów regularnie śledzi jego stronę internetową na której pojawiają się zarówno pojedyncze utwory, jak i najświeższe informacje dotyczące tras koncertowych i innych wydarzeń związanych z twórczością artysty. Każdy, kto choć trochę interesuje się połączeniem muzyki klasycznej i elektronicznej powinien zwrócić uwagę na młodego Islandczyka – redefiniowanie ram tak różnych od siebie gatunków to w jego wykonaniu czysta przyjemność dla ucha.

zdjęcie: Poznań.Wyborcza.pl