Ekologia w Szwecji

ekologia w szwecji
  1. Kaucja na puszki i butelki

Pierwsza ciekawostka to całkiem przydatną poradą na wyjazd do Szwecji. Obowiązuje tam system kaucjowania plastikowych i szklanych butelek, a także metalowych puszek. Kaucja za puszki aluminiowe wynosi 1 koronę, za plastikowe butelki o pojemności 1 litra lub większe – 2 korony. Opakowania zwraca się w specjalnych automatach, znajdujących się przykładowo w osiedlowych marketach, dzięki czemu później można zapłacić nieco mniej za swoje zakupy.

Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem często zachęcają nastolatków do kaucjowanis puszek i butelek jako sposobu na dorobienie podczas wakacji. Rekordzistą jest pewien dwunastolatek, który zebrał aż 30 000 koron!

  1. Śmieciowi szpiedzy

Sortowanie śmieci to w Szwecji niezwykle poważna sprawa, między innymi dzięki dużej świadomości, edukacji, wyrabianiu nawyków a także dzięki motywującym liczbom, które udowadniają, że sortowanie śmieci ma ogromny sens. Motywująco na obywateli w przeszłości działali również „śmieciowi szpiedzy” nazywani też „śmieciową policją”. Takimi szpiegami zostawali najczęściej emerytowani policjanci lub też ochroniarze, zajmowali się tropieniem tych, którzy opadów albo w ogóle nie sortowali, albo sortowali je źle. Dostawało się wszystkim i byli oni karani wysokimi grzywnami, prasy rozpisywały się na temat źle wyrzuconych kocich kuwet czy też patelni. Po kilku latach zaniechano jednak takiej śmieciowej działalności wywiadowczej, gdyż prowadziła ona do komicznych sytuacji.

weganizm w szwecji

  1. Import śmieci

Dowodem na to, że sortowanie śmieci ma sens jest fakt, że w Szwecji na wysypiskach zalega zaledwie 1% śmieci, gdzie w Polce to prawie 90%. Resztę stanowią wykorzystywanie ponownie surowce wtórne. Szwedzi tak zapędzili się w wykorzystywaniu odpadów, że stały się wręcz one towarem deficytowym. Zaczęto więc importować śmieci z innych krajów, by zapewnić stałą pracę poszczególnych spalarni.

  1. Ekologia na talerzu

Myślenie o środowisku znalazło też odzwierciedlenie w tym, co Szwedzi na ogół jedzą. Coraz częściej mówi się o tym, jak nadmierna konsumpcja produktów pochodzenia zwierzęcego wpływa na środowisko naturalne. Według przeprowadzonych niedawno badań do czołówki najpopularniejszych w Szwecji dań trafiły potrawy, zastanawiano się nawet nad dodatkowym opodatkowaniem potraw mięsnych.

  1. Ekologiczny jak król Szwecji

Dwa lata temu media oszalały, cytując wypowiedź króla Szwecji, który ponoć miał zakazać swoim poddanym korzystania z wanien. Sytuacja ta była ochoczo komentowana przez polskich internautów, którzy zaczęli się żywo zastanawiać nad stanem higieny Szwedów. Okazuje się natomiast, że rodzina królewska traktuje ekologię bardzo poważnie: oszczędza prąd na zamku, dba też o wprowadzenie dań wegetariańskich do swojego menu, a także chce ograniczyć niepotrzebne marnotrawstwo wody.