Dowiedź się więcej o pogodzie na Islandii

Kontynuując serię pogodową o Skandynawii, dziś sprawdzamy jak przygotować się na wyjazd do Islandii i w jakich porach roku można zwiedzić tam najwięcej. Jednym z uwielbianych przez mieszkańców wyspy żartobliwych powiedzeń jest stwierdzenie, że jeśli nie podoba ci się aktualna pogoda na Islandii, zaczekaj pięć minut a z pewnością się zmieni. Jest w tym jednak dużo prawdy – klimat jest tu naprawdę dynamiczny i niejednorodny, przez co często jednego dnia można doświadczyć niemalże wszystkich pór roku. Jak podejść do tego z turystycznego punktu widzenia? Najlepiej przygotować się na wszystko.

Zmienna pogoda Islandii

Położona na wyspie na Północnym Atlantyku Islandia kojarzona jest przede wszystkim z klimatem polarnym i choć od Grenlandii dzieli ją zaledwie 290 km, klimat wyspy można określić jako subpolarny wyłącznie na północy kraju – południe Islandii to już klimat umiarkowany chłodny, na który wpływa w dużej mierze bliski dostęp do morza. Ze względu na położenie daleko na półkuli północnej, latem na Islandii słońce świeci niemal całą dobę, ale zimą zaledwie 3-4 godzin, zależnie od pogody. Można tu więc spotkać zarówno białe noce, jak i niemalże wieczne ciemności. Te, jako dość nietypowe zjawiska klimatyczne dla wielu mieszkańców Europy, z pewnością stanowią jedną z ciekawszych atrakcji Islandii.

Na pogodę Islandii wpływa w dużej mierze nie tylko jej położenie, ale też krążące w tamtym obszarze prądy morskie. Dzięki mieszance ciepłych i zimnych prądów, powietrze jest tu wilgotne, opady niezwykle częste, a temperatura zwykle niższa niż w innych częściach Europy czy nawet Skandynawii. Jako że spotykają się tu również ciepłe i zimne masy powietrza, często tworzą się tu niże baryczne odpowiadające za spadek ciśnienia i gwałtowne zmiany pogody, a także porywisty wiatr przekraczający często 200 km/h. Elementem krajobrazu, który wpływa znacząco na nieprzewidywalną pogodę i nieco chłodniejszy klimat są również zlokalizowane na północy wyspy lodowce.

Kiedy warto wybrać się na Islandię?

Pory roku na Islandii opierają się, podobnie jak w innych częściach Skandynawii, o 4 główne sezony. Przez cały rok nie jest tu jednak zbyt gorąco, dlatego zarówno wybierając się na Islandię latem, jak i zimą, warto zabrać ze sobą sporo ciepłych ubrań. Po uśrednieniu temperatur z całego roku, średnia temperatura waha się tu pomiędzy 2 a 5,7 °C, choć oczywiście nie oznacza to, że należy spodziewać się tu cały czas temperatur nieprzekraczających kilku stopni – historycznie, najwyższa zanotowana temperatura na Islandii to, jak na tutejszy klimat, aż 30,5 °C. Lipiec jest zwykle najcieplejszym, a luty najzimniejszym miesiącem w ciągu roku. Zwykle latem należy spodziewać się tu, zależnie od regionu, od 8-15 stopni.

Wybierając się na Islandię, znacznie bardziej nieprzewidywalnym czynnikiem pogodowym jaki warto wziąć pod uwagę planując zwiedzanie jest nie temperatura, a opady deszczu. W ciągu roku, na południowym wschodzie kraju spada nawet 4 000 mm deszczu, natomiast w pozostałych częściach kraju opady utrzymują się na poziomie 1000 mm. Deszcz może zacząć padać w każdej chwili i skończyć się po 5 minutach lub kilku dniach, szczególnie jesienią i wczesną zimą. Najbardziej deszczowym miesiącem jest tu październik, będący z tego powodu jednym z gorszych turystycznie miesięcy w roku. Jak na Skandynawię przystało, częste są tu też opady śniegu – na północy kraju śnieg pada przez większość zimy, a stała pokrywa śnieżna potrafi zalegać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Pierwszy śnieg pojawia się we wrześniu na północy i październiku na południu oraz zachodzie kraju, a topnieje często dopiero w maju i czerwcu. Stolica i jej okolice doświadczają jednak stosunkowo mało opadów, dlatego też są najlepszym obszarem do zwiedzania zimą.

Pogoda w Islandii, choć dość nieprzewidywalna, jest stosunkowo łagodna i przy odrobinie przygotowań, łatwa do opanowania. Wystarczy wybrać się w trasę w krótkim rękawku ze świadomością, że w każdej chwili może zrobić się mroźnie lub zacząć padać, a żadne zmiany pogodowe nie powinny nas zaskoczyć.