Atrakcje turystyczne Szwecji

Gamla Stan Szwecja

Szwecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym i przychylnym dla turystów. Każdego roku, to skandynawskie państwo odwiedza tysiące turystów z całego świata. Co takiego niezwykłego jest więc w Królestwie Szwecji, że wielu turystów obiera sobie właśnie Szwecję za cel wakacyjnych wypraw?

Najbardziej interesującym obiektem w Szwecji jest przyroda. Rzeki, jeziora, parki, lasy i góry tworzą przepiękne zakątki, które zachwycą każdego. W większości przyroda zachowana jest w swojej dziewiczej formie. Niezwykle łagodny, jak na tę rozciągłość geograficzną, klimat sprawia, że w Szwecji znajdą coś dla siebie nie tylko amatorzy sportów zimowych.

Jednak państwo to ma także do zaoferowania o wiele więcej niż piękne widoki i górskie stoki. Do najciekawszych pod względem zabytków miejscem jest oczywiście stolica Szwecji Sztokholm i jego okolice. Najstarszą częścią stolicy jest Gamla Stan, czyli Stare Miasto. Tę część można zwiedzić pieszo, poruszając się po wąskich, brukowanych uliczkach i podziwiając średniowieczne i renesansowe budowle.

Niewątpliwą atrakcją jest Zamek królewski, jeden z największych zamków w Europie, który nadal jest użytkowany przez monarchę. Oprócz pomieszczeń użytkowych, znajdują się 3 muzea.

Będąc w Sztokholmie nie sposób jest także nie zwiedzić Katedry Storkyrkan, najstarszego kościoła w tej części miasta, która została wzniesiona w połowie XIII wieku. Jednak nie są to jedyne zabytki. Szwecja oferuje także do zwiedzania swoim turystom Osadę Wikingów w Birka i Hovgärden, rysunki naskalne w Tanum, Krainę Laponii, cmentarz leśny w Skogskyrkogrden czy odlewnię żelaza w Engelsberg.

Jednak Szwecja to nie tylko zabytki. Południe kraju znane jest z różnorodności krajobrazów, a na szczególną uwagę zasługuje region Skanii szeroko znany ze swojej sztuki kulinarnej. Północ natomiast, jako teren górski, jest świetnym miejscem na uprawianie sportów.

Jednak Szwecja to także mnóstwo koncertów, imprez, wystaw i festiwali, które dostarczają rozrywki ludziom w każdym wieku.

Szwedzkie zwyczaje

Szwecja jest niezwykle interesującym krajem. Jednak większości z nas kojarzy się z zimnym klimatem, nocami polarnymi i pracą sezonową. Jednak Królestwo Szwecji jest także krajem doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Szwecja to także doskonała kuchnia i wiele ciekawych zwyczajów, także tych stosowanych na co dzień. Każdy, kto będzie rozmawiał z mieszkańcem tego kraju, niech nie dziwi się, że rozmówca cały czas patrzy mu w oczy. Szwedzi, patrząc w oczy swojego rozmówcy, wyrażają swój wzajemny szacunek.

Szwedzi, wbrew pozorom, są ludźmi niesłychanie uprzejmymi, taktownym, serdecznymi, uczynnymi i uśmiechniętymi. W kontaktach bezpośrednich zachowywana jest na ogół dbałość o okazanie należytego szacunku rozmówcy, jednak każda rozmowa zaczyna się od nieformalnego „hej” a kończy na równie nieformalnym „hej da!”.

W Szwecji hucznie obchodzone są święta, nie tylko kościelne, ale także państwowe. Święta kościelne, to oczywiście Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, święto Wniebowstąpienia, Zielone Świątki, Dzień Wszystkich Świętych (obchodzony 5 listopada), dzień św. Łucji (13 grudnia) i Boże Narodzenie.

Najważniejsze święta państwowe, to: imieniny Króla (28 stycznie), imieniny Księżniczki (12 marca), urodziny Króla (30 kwietnia), święto pracy (1 maja), dzień narodowy Szwecji (6 czerwca), Noc Świętojańska, urodziny Księżniczki (14 lipca), imieniny Królowej (8 sierpnia), Dzień ONZ (24 października), święto Gustava Adolfa (6 listopada), święto Nagrody Nobla (10 grudnia) i urodziny Królowej (23 grudnia). W czasie tych świąt organizowanych jest wiele imprez odbywających się na terenie całej Szwecji.

Ze świętami związane są także różne ciekawe zwyczaje. Jednym z najstarszych jest kultywowany w okresie wielkanocnym zwyczaj składania w domach wizyt przez małe „czarownice”. Tymi „czarownicami” są dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które noszą chustki na głowach, długie suknie, a na buziach mają wymalowane piegi. Tak przebrane grzecznie stukają do drzwi i pozdrawiają mieszkańców zwrotem: Wesołej Wielkanocy (Glad Pask!). Trzeba odpowiedzieć tym samym i wrzucić do podsuniętego koszyka słodycze lub drobne pieniążki.